Tilbage

 

who’s who in palaeontology/sediment geschiebe Tyskland, Baltoskandia, Rusland

 

Det primære udgangspunkt er Baltica-pladen, den Nordtyske plade og tilstødende fazies grænser – faststående (Anstehend) samt sediment geschiebe (sed gesch) fra kambrium til neogen

 

Tyskland er her opdelt i 2 afdelinger:

NV-Tyskland med sediment geschiebe (sed gesch) fra Baltoskandia

– og

M- og S-Tyskland med dels faststående horisonter, men også sed gesch materiale

Baltisk rav (eoc) tilhører første afdeling

 

prækambrium (prækam), eokambrium (eokam), proterozoikum (protero),

kambrium (kam), ordovicium (ord), silur (sil), devon (dev), karbon (karb),

perm, trias, jura, kridt,

palæogen (palæog), paleocæn (paleoc), eocæn (eoc), oligocæn (oligoc), neogen (neog), miocæn (mioc), pliocæn (plioc)

 

N-Tyskland (N-Tyskl), Schleswig-Holstein (Schl-Hol), Mecklenburg-Vorpommern (Meckl-Vorp)

Polen (Pol), de Baltiske lande (Estl, letl, Lit), Rusland (Rusl)

 

Baltoskandia (Baltoskand), Skandinavien (Skand)

Danmark (Danm), Jylland (Jyll), Sjælland (Sjæll), Bornholm (Bornh),

Sverige (Sve), Gotland (Gotl), Västergötland (V-Götl), Östergötland (Ö-Götl)

Norge (No)

Finland (Finl)

Island (Isl)

 

stratigrafi efter 1825 dækker: prækambrisk, palæozoisk, mesozoisk og caenozoisk stratigrafi med sedimentære aflejringer

 

sedimenter, sedimentation (sed), aflejringer (aflejr)

erratiske blokke (errat blokke, gesch)/ geschiebe (gesch)

 

invertebrater, hvirvelløse dyr (invert), vertebrater, hvirveldyr (vert)

 

die Antikke (se europæisk historik)

 

 

historica

 

1200-1500:

Albertus MAGNUS/ Albert von BOLSTEAD, (1193/1206-80), Köln, D, (nogle fossiler som rester af ægte planter og dyr)

 

1501-1550:

Georgius AGRICOLA/ Georg BAUER (1494-1555), 1546, Sachsen, D, (mineralogi, fossiler som mineraler og som rester af dyr og planter, dannet gennem gæring af hærdede vandmængder, Hildesheim-raum)

Valerius CORDUS (1486-1535), (fossiler, Hildesheim-raum)

Sebastian MÜNSTER (1488-1552), 1550 Mainz, Basel, kartograf, (geografi, Sachsen)

 

1551-1600:

Johannes KENTMANN (1518-74), Nürnberg, Sachsen, læge, naturforsker, 1565, D, (jura, kridt, belemniter, vertebrater, nomenklatur; sten, mineraler, Sachsen)

 

1601-1650:

 

1651-1675: 

Philiipp Jacob HARTMANN (1648-1707), 1672-77, (rav, PreuBen)
Gottfried Wilhelm von LEIBNITZ (1646-1716), Berlin, 1666-80, D, (planter og dyr, ordens-system, fossilers morfologi og forekomst, indeluttede dyr og planter, fossile fisk, Mansfeld. Protogæa, Jordens opr. tilstand)
Athanisius KIRCHER (1601-80), jesuit, 1664-65, D, (nogle fossiler som rester af dyr, spiritus plasticus; geologi)

1676-1700:

August BACHMANN (August Quirinus RIVINUS 1652-1723), Leipzig, botaniker, (1698, trilobiter, Wales) 

1701-1725:

Jacob von MELLE (1659-1743), Lübeck, præst, 1718, (kridt, echinoider, Holstein)
G.F. MYLIUS/ August MYLIUS, Berlin, 1720, (stratigrafi, sed geschiebe m. forsteninger, Sachsen)

Georg Anton VOLKMANN, 1720, (sed gesch, Schlesien)

Johann Jacob BAIER (1677-1735), Nürnberg, 1708-30, D, (fossiler, tiloversblevne rester fra livsvæsener omkommet under syndfloden, mineralogi, gesch blokke)

Balthasar EHRHART (1700-56), Memmingen/Schwaben, 1724-27, (jura, kridt, belemniter; cephalopoder)

Georg Andreas HELWING (1666-1748), Angerburg, 1717-20, D, (forsteninger fra geschiebe, planter)

 

1726-1750:

Joannes Phillip BREYN, Gedani (Danzig?), 1732, D, (ord,sil, cephalopoder, tavler)

Jacob Theodor KLEIN (1685-1759), Gedani, 1731-61,1770, (forsteninger, belemniter, Danzig-området)

Georg Wolfgang KNORR (1705-61), 1750-71, (ord, sil, cephalopder)

Adolf Christian SIEMMSEN, Rostock, 1742, (indsamling, blokke, Mecklenburg)

Heinrich Jakob SIVERS (1708-58), Lübeck, 1732-34, (gesch fossiler, kam, skolither, kridt, tert, echinoider, Niendorf)

Johann GESSNER (1700-90), ca. 1750, (fossiler og sedimentation, überflutung)

Albert RITTER von Arneth, Nürnberg, 1741-43 (gesch fossiler, Braunscweig, Lüneburg)

Johann Christian SENCKENBERG (1707-72), læge, ca. 1730, (planter og dyr, ordenssystem)

 

1751-1775:

Von Captain von ARENSWALD, Neukirchen, 1774, D, (forsteninger, mollusker, trilobiter, Pommern, Mecklenburg; forsteninger fra Sverige via Sjælland/Møn til Mecklenburg-Vorpom-mern, men mangler i Jena, Leipzig, Dresden og Schleisen)

J. Chr. BEKMANN, 1751, (gesch m. fossiler, Mark Brandenburg)

David FRANCK (1682-1756), Sternberg, rektor, 1753, (sandsten m. havmuslinger, Sternbergs bymarker, Mecklenburg)

Fr. A. von REINHARD, Erfurt, 1757-73, (ord, sil, sed gesch, cephalopoder, orthoceratiter, Mark und Mecklenburg)

Georg Christian FÜCHSEL (1722-73), 1762, (strat, kort, muschelkalk (trias), Thüringen)

Johann Gottlob LEHMANN (1660-1709), Freyburg, Sachsen, bergmann, 1756-60, (gesch fossiler, strata, bjergkæder, formationer/ Johann Gottlob LEHMANN (1718-67)

Johann Christian Daniel SCHREBER (1739-1810), Halle, 1759, (gesch forsteninger, Sachsen, planter, insekter)

Johann Ernst Immanuel WALCH (1725-78), Jena, 1762-80, (sed gesch, kam til sil, cephalopoder, lituiter, trilobiter, arthropoder, kridt, belemniter, Tyskl, Danm)

Abraham Gottlob WERNER (1749-1817), Freiberg, 1774, (stratigrafi, fossilers ydre kendetegn, fossiler i sandsten, skfre og kalksten dannet i vand, geognosi = geologi)

 

1776-1800: 

P.J. DELBRÜGK, Stuer/Plau, 1787, (indsamling af echniter, Mecklenburg)

Heinrich Ludwig DOMEIER (1733-1807), pastor, samler, 1781-85, D, (sed gesch. m. forsteninger, Holstein, Schl-Hol)

J. Chr. FUCHS, Berlin, 1779-87, (sed gesch m. forsteninger, Postdam)

Friedrich Wilhelm Heinrich Alexander von HUMBOLDT (1769-1859), 1795-1835, (jura, sed, jura kalkstein, fossiler; calcaire de jura)

Nathaniel Gottfried LESKE (1751-86), 1778, (kridt, tert, echinoider, J.T Klein samling)

Kapitän von LUDWIG, 1796, (liste med gesch fossiler, Holstein, Østersøen)

Johann Samuel SCHRÖTER (1735-1808), Wismar, 1784-87, (sed gesch, ord, sil, gastropoder, nautil. cephalopoder)

G.A. von WINTERFELD (1738-1805), Sternberg, (store stenmængder)

Johann Jacob GEBAUER, Halle, naturforsker, 1776, (lithologi)

Johann Wolfgang GOETHE (1749-1832), 1794, (udviklingsteori, urtyper, urbilder til E. Darwin)

Johann Christoph Matthias REINECKE (1769-1818), ca. 1790-1800, (kridt, fossiler, vækst, udvikling)

 

1801-1825:

Christian Leopold von BUCH (1774-1853), Berlin, 1810-85, D, (prækam, kam til sil, sed gesch, brachiopoder, jura, strat, tert, bivalver, ledefossiler, Tyskland; Skandinavien 1806-08)

MARTIN, 1809, senatsråd, (karb, cephalopoder, goniatiter)

Georg Graf zu MÜNSTER (1776-1844), Bayreuth, 1810-46, (ord, sil, jura, kridt, tert, koraller, mollusker, cephalopoder, belemniter, vert, fisk, Hannover, Wien)

Karl Georg von RAUMER (1783-1865), Erlangen, 1819-65, (planter, aftryk)

Ernst Friedrich von SCHLOTHEIM (1764-1832), Gotha, Erfurht, 1804-23,1835, (ord, sil, brachiopoder, trilobiter, cornuliter, trias, jura, kridt, tert, mioc, brachiopoder, bivalver, gastro-poder, nautiler, serpulider, krabber; petrafaktenkunde, fossile planter) 

Johan Carl Eduard von EICHWALD (Eduard Carl E. 1795-1876), Dorpat, St. Petersborg, 1825 -69, Kurland/EST,RUS, (kam til sil, sed, strat, kalkalger, rugosa koraller, brachiopoder, hyo-liter, gastropoder, cephalopoder, crinoider, trilobiter, tert, mioc, gastropoder, russisk palæ-ontologi, geognosi, Estland, Rusland, Finland)

 

1826-1850:

Georg Carl BERENDT (1790-1850), Danzig, 1830-56, D, (tert, insekter, ravindeslutninger)

August Heinrich Ernst BEYRICH (1815-96), Berlin, 1845-57, (kam til sil, strat, trilobiter, tert, oligoc, mioc, conchylier, mollusker, gastropoder, Sylt, tert bjerge N-Tyskl, Brandenburg; oligocene)

Ernst Friedrich August BOLL (1817-1868), Rostock, Berlin, 1846-62, (ord, sil, beyrichienkalk, sed, cephalopoder, ostrakoder, ø-kridt til tert, brachiopoder, oligoc, gastropoder, geognosi, N-Tyskl, Østersøen, Mecklenburg, Neubrandenburg, Sternberg, Sverige)

Hanns Bruno GEINITZ (1814-1900), Dresden, 1839-97, (ø-kridt, strat, brachiopoder, bivalver, echinoider, Sachsen, Mecklenburg)

Johann Heinrich Robert GOEPPERT (1800-84), Breslau, 1845-64, Schlesien/D, (tert, conifera, fossilt træ, rav m. flora, Schlesien)

Carl Friedrich von HAGENOW (1797-1865), Rügen, 1829, kort Rügen, 1839-51, (ø-kridt, strat, fauna, bryozoer, hexakoraller, mollusker, sed gesch, Rügen, Neuvorpommern)

G. KADE, Neubrandeburg, 1850-85, (sil, dev, bryozoer, vert, fiskerester, sed gesch, S-Balt)

Karl Friedrich KLÖDEN (K.F. KLOEDEN 1786-1869), Berlin, 1829-34, (ord, sil, kridt, strat, spongier, brachiopoder, mollusker, gastropoder, cystoider, crinoider, trilobiter, ostrakoder, fossilt træ, vert, fisk, Mark Brandenburg)

Carl Ludwig KOCH (1778-1857), entomolog, 1835-44, (tert, rav, insekter, crustaceer, arachnider, myriopoder; 1836-48, arachnider)

F. OSWALD, 1846-50, (ord, sed, spongier, sed gesch, Sadewitz)

Paul Maria PARTSCH (1791-1856), 1848, (tert, mioc, sed, dentalium scaphopoder)

Rudolph Amandus PHILIPPI (1808-1904), Santiago, 1836-51, D,CHI, biolog, (tert, mioc, sed,  gastropoder, molluskfauna, forsteninger, Lüneburg, NV-Tyskl)

Carl Ferdinand ROEMER (1818-91), Breslau, 1841-87, (kam til sil, strat, kalkalger, spongier, crinoider, jura, kridt, spongier, brachiopoder, Westfalen, N-Tyskl, Pommern, Sadewitz, Schle-sien, Sve, Rusl)

Friedrich Adolph ROEMER (1809-69), Breslau, 1836-65,1885, (ord, sed, trilobiter, ø-kridt, strat, spongier, bryozoer, brachiopoder, mollusker, bivalver, crinoider, dekapoder; N-Tysk-lands kridtbjerge)

Friedrich August von ALBERTI (1795-1878), Rottweil, Heilbronn, 1834-64, (trias, strat, bunten sandstein, muschelkalk, keuper)

J. BRAUN, 1840, (jura, sed, mollusker, posidonia bivalver)

Heinrich Georg BRONN (1800-1862), Heidelberg, 1831-56, (kam til sil, jura, kridt, tert, mioc, gastropoder, fossilførende formationer, lathaea geognostica)

Karl Friedrich Heinrich CREDNER (1809-76), Halle, Gotha, 1843-63,1910, (sed gesch, baltisk jura, wealden form., Sachsen, Thüringen, NV-Tyskl; geognosi)

Ernst Friedrich GLOCKER (1793-1858), Breslau, 1841-58, (jura, jurakalk, brachiopoder, nordisk gesch, Breslau)

Georg August GOLDFUSS (1782-1848), Bonn, 1826-44,1862, (ord, sil, spongier, tab. koraller, bryozoer, bivalver, jura, ø-kridt, tert, mioc, rugosa koraller, bryozoer, bivalver, echino-ider, petrafakter, Tyskl)

Friedrich HOLL, Dresden, 1829-39, (håndbog, petrafaktenkunde)

Johann Jakob KAUP (1803-73), Darmstadt, 1829-62, (jura, krokodiller; pattedyr, fugle, klassifikation, Europa)

Friedrich August QUENSTEDT (1809-89), Tübingen, 1833-88, (ord, spongier, jura, strat, cephalopoder, nautilider, ammoniter, belemniter; Petrafaktenkunde)

August Emanuel REUSS (1811-73), 1844-70, D,A, (kridt, tert, invert rester, polyparier, bryozoer, brachiopoder, mollusker, echinodermata, ostrakoder, N-Böhmen, Wiener-Becken)

Reinhard RICHTER (1813-84), Saalfeld, 1848, (palæontologi, Thüringer Waldes)

Wilhelm Peter Edouard Simon RÛPPEL (1794-1884), Frankfurt a.M., 1828-37, (kridt, cepha-lopoder)

Karl Christoph VOGT (1817-95), 1846-54, (petrafaktenkunde, sed gesch)

Carl Hartwig ZIETEN (1785-1846), officer, 1830-34, (jura, kridt, forsteninger, cephalopoder, ammoniter, Würtemberg)  

Karl Ernst von BAER (1792-1876), 1829-58, D,EST, (vert, pattedyr, embryoner, evolution)

Jan von ULMAN, ingeniør, 1827, LIT, (jura, klipper, Vilnius, Balt)  

Alexander Friedrich Michael KEYSERLING (Comte de KEYSERLING 1815-91), St. Petersborg, 1845-46, D,RUS, (ord, sil, dev, strat, cephalopoder, lituiter, crustaceer, Rusl, Ural)

Maximilian Joseph Eugene Napoleon von LEUCHTENBERG (M.J.E.N. de Beauharnais 1817-52), St. Petersborg, 1843-55, Bayern/D,RUS, (ord, sil, bryozoer,trilobiter, Rusl, No)

Chrstian Heinrich PANDER (1794-1865), Skt. Petersborg, 1830-56, RUS,D, (kam til sil, geognosi, conodonter, vert, fiskerester, Rusl, Baltikum)

Acritis von VOLBORTH, St. Petersborg, 1847-66, (ord, sil, strat, crinoider, trilobiter, Estl, Rusl)

 

1851-1875:

Richard ANDREE (1835-1912), geograf, 1860, (jura, sed, sed gesch, Stettin, Königsberg)

A. BEHM/ Ernst Adolar BEHM (1830-84), 1854-64, D, (tert, strat, Stettin)

Wilhelm Barnim DAMES (1843-98), Berlin, 1874-94, (kam til sil, sed, strat, spongier, trilobiter, sporfossiler, trias, vert, megalosaurer, Langenberge, kridt, tert, foraminiferer, vert, chelonier, skildpadder, fuglerester, N-Tyskl, Brandenburg, Limhamn, Gotland, Sve)

Marx Wilhelm FACK (1823-1911), Kiel, gymnasielærer, 1875-93, (kridt, mioc, sed, bryozoer, SchlHol)

Rudolf von FISCHER-BENZON (1839-1911), Kiel, 1866-86, (kridt, tert, sed, strat, dekapoder, krabber, N-Tyskl, Faxe, Danm)

Christian Gottfried Andreas GIEBEL (1820-81), 1851-52, (geognosi, petrafakter)

Franz Eugen GEINITZ (1854-1925), Rostock, 1871-1923, (kam til sil, sed, strat, sporfossiler, cephalopoder, jura til ø-kridt, tert, olig, insekter, sed gesch, Dobbertin, Sternberg, Meckl)

Gustav KARSTEN (1820-1900), Kiel, 1869, (ord, sil, geröll, cephalopder, fossiler, SchlHol)

Friedrich Heinrich Emanuel KAYSER (1845-1927), Marburg, 1874-1924, (kam til sil, sed, strat, trilobiter, Brandenburg; lehrbuch, geologi)

F.E. KOCH/ Friedrich Eduard K., 1853-86, (tert, olig, mollusk fauna, gastropoder, Sternberg, Meckl)

Adolf von KOENEN (1837-1915), Göttingen, 1867-1909, (ø-kridt, sed, strat, nautiler, tert, paleoc, oligoc, mioc, mollusk fauna, pteropoder, gastropoder, scaphopoder, cephalopoder, Hemmoor, N-Tyskl, Belg, Århus, København, Danm)

K. MARTIN/ Carl M., Hamburg, 1875-78, (sed gesch, gesch, Oldenburg, NV-Tyskl, Holl)

Ludewig MEYN (1820-78), Kiel, 1851-76,1882, (ord, sil, sed, strat, spongier, karb, perm, kridt, tert, fossilt træ, Sylt, Heiligenhafen, Segerberg, Lauenburg, Schl-Hol)

Carl Ludwig Fridolin SANDBERGER (1826-98), Karlsruhe, 1858-77, (tert, mioc, strat, conchylier, bivalver, gastropoder, Mainz)

U. Johansen SCHLOENBACH, 1866-67, (jura, n-kridt, strat, brachiopoder, N-Tyskl)

Clemens August SCHLÜTER (1835-1906), Bonn, 1862-1902, (jura, ø-kridt, sed, strat, cephalopoder, belemniter, dekapoder, echinoider, Rheinland, Westfalen, Lüneburg, N-Tyskl, N-Jyll, Bornh, Danm)

Johann Georg SEMPER (1837-1909), entomolog, (insekter) +

Johannes Otto SEMPER (1830-1907), 1856-61, (tert, mioc, gastropoder, fauna, sed, Schl-Hol, Lauenburg, Meckl)

Oscar Wilhelm Carl SPEYER (1827-82), 1863-70, (tert, oligoc, sed, turritella gastropoder)

E. Th. G. STEINHARDT, Königsberg, 1874, (kam til sil, sed, trilobiter, PreuBen)

C.M. WIECHMANN, 1872-74, (tert, olig, strat, mollusk fauna, Sternberg) + F.E. Koch

Karl Alfred ZITTEL (1839-1904), München, 1875-99,1921-23, (kam til dev, strat, protozoer, spongier, koraller, mollusker, belemniter, arthropoder, echinoider, ø-kridt, spongier; petra-faktenkunde)

August ASSMANN, 1870, (fortidens insektfauna)

Johannes Georg BORNEMANN (1831-96), 1856, (trias, planter, cycadeer, fauna, flora, Thüringen)

Christian Gottfried EHRENBERG (1795-1876), 1850erne, (mikroskopi i bjergarter og sed, foraminiferer, diatomaceer)

Carl Wilhelm von GÜMBEL (1823-98), 1861-91, (geognosi, ord, receptakuliter, cephalopoder, kridt, foraminiferer, sed gesch, Bayern)

Ernst Heinrich HAECKEL (1834-1919), Jena, evolutionsteoretiker, 1866-1901, (fylogeni, or-ganismernes monofyletiske slægtsforhold, protister, evolution)

Franz Martin HILGENDORF (1839-1904), Tübingen, 1866-73, (tert, mioc, serpulider, evolutions teori)

Wilhelm von der MARCK (1815-1900), Hamm, 1858-94, (gesch fossiler, Münster)

Carl Wilhelm NÄGELI (1817-91), Zürich, Freiburg, 1856, D,CH, biolog, (naturlig artsudvikling, planter, fossile planter)

Carl Albert OPPEL (1831-65), München, 1856-63, (jura, strat, 33 ammonit zoner, ammonitfauna, biostrat, SV-Tyskl, Lyme Regis, S-Engl, Frankr,; jura, lias, dogger, malm)

Hermann ROEMER (1816-94), 1868-83, (jura, kridt, invert, Hildesheim)

Hermann SCHAAFFHAUSEN (1816-93), Berlin, anatomi, 1853, (evolution, organiske formers fremadstræbende udvikling m. uddøde mellemformer)

Wilhelm Phillip SCHIMPER (1803-67), 1874, (kridt, tert, strat, fossile planter; paléocène)

C.W. SCHMIDT, 1868, (sil, sed gesch, beyrichienkalk, Thüringen)

Ludwig SCHULTZE, Bonn, 1867, D,US, (dev, strat, crinoider, Eifel)

Karl von SEEBACH (1839-80), 1864-80, (jura, aflejr, ammoniter, Hannover)

A. von STROMBECK, 1863, (kridt, sed, strat, Lüneburg)

Leopold WÜRTENBERGER (1846-86), Dettighofen, 1873-80, (jura, kridt, 134 studier af ammoniter, Rheinfalls; breve til C. Darwin om evolution)  

W.M. DYBOWSKI, 1873-80, PL, (ord, sil, chateider: spongier, bryozoer, rugosa koraller, Ø-Balt) 

Caspar Andreas Constantin GREWINGK (1819-87), Dorpat, 1861, EST, (dev, strat, Kunda, Estl; mineralogi)

Jan NIESZKOWSKI (1833-66), Dorpat, 1854-59, PL,EST, (ord, sil, strat, trilobiter, Østersøen, Livl, Estl, Kurl)

Friedrich Bogdanovich SCHMIDT (Carl Friedrich SCHMIDT 1832-1904), St. Petersborg, 1853-1907, EST,RUS, (kam til sil, strat, sed, volborthella, hyoliter, cephalopoder, trilobiter, ostra-koder, sed gesch, Estl, Livland, Ösel, Ø-Balt, Rusl) 

E. HOFFMANN, St. Petersborg, 1858, RUS, (kam til sil, fauna, trilobiter, Rusl)

Alexander Petrovich KARPINSKY (1847-1936), St. Petersborg, 1874, RUS,USSR, (perm, sed, strat, Rusl)

Wladimir Onufrieyevich KOWALEWSKY (1842-83), Heidelberg, 1871-73, RUS,D, (tert, form funktion, morfologi, levevis, vert, fossile heste)

 

1876-1900:

G. BEHRENS, Berlin, 1878, D, (kridt, sed, strat, Wollin, Pommern) +

G. BERENDT/ Gottlieb Michael B., 1883-85, (kridt, tert, sed gesch, Stettin, Brandenburg, Ø- og V-PreuBen)

Emil Wilhelm COHEN (1842-1905), Greifswald, 1882-97, (sed gesch, Neu-Vorpommern, Rügen, Bornholm, Danm)

Hugo W. CONWENTZ (1855-1922), biolog, botaniker, 1886-1905, D,S, (ord, tert, eoc, sed, flora, angiospermer, N-Tyskl, systematik, rav, fossilt træ, Sve)

Johannes Ernst Wilhelm DEECKE (1862-1934), Greifswald, 1882-1929, (kam til sil, trias, jura, n- til ø-kridt, tert, eoc, mioc, sed, strat, kiselsvampe, bivalver, echinoider, sporfossiler, Neu-Vorpommern, Rügen, Meckl, Pommern, Østersøen, Bornh, Danm)

H. DEWITZ, Königsberg-raum, 1879-80, (ord, sil, sed, cephalopoder, sed gesch, Ø-PreuBen)

Max FIEBELKORN, 1893, (jura, sed gesch, N-Tyskl)

Curt GAGEL (f. 1865), 1890-1928,1950 (kam til sil, sed, strat, brachiopoder, perm, trias, kridt, paleoc, eoc, mioc, sed gesch, echinoider, Schl-Hol, Fehmarn, N-Tyskl, Ø- og V-Preus-sen; caldera, vulkaner)

Carl Christian GOTTSCHE (1855-1909), Hamburg, Kiel, 1876-89,1915, (kridt, tert, mioc, sed, strat, mollusker, fauna, sed gesch, Hemmor, Hamburg, Schl-Hol)

Hippolyt Julius HAAS (1855-1913), Kiel, 1887-92, (kam til tert, ledefossiler, tert, sed, strat, forvitringer, Skand)

Karl HAUPT, Görlitz, 1878, (ord, sil, sed, graptolit fauna, sed gesch)

Otto Max Johannes JAEKEL (1863-1929), Greifswald, Berlin, geheimråd, 1889-1930, (kam til sil, strat, cystoider, trilobiter, graptoliter, jura, kridt, Meckl, Rügen)

Alfred JENTZSCH (1850-1925), Dresden, Berlin, 1880-88, (kam til sil, strat, brudzoner, sed gesch, Ø- og V- PreuBen Balt)

J. KIESOW, 1882-96, (ord, sil, dev, sed, strat, kalkalger, ostrakoder, sed gesch, V-PreuBen)

Ernst von KOKEN (1860-1912), Berlin, Königsberg, Tübingen, 1885-1925, (ord, sil, sed, gastropoder, n-kridt, vert, reptiler, dinosaurer, sauropterygier, krokodiller, tert, eoc, mollusker, vert, fisk, otolither, N-Tyskl, Balt, Rusl)

Herman Julius KOLBE (1855-1939), 1894-1932, (tert, fossile insektrester, Westfalen, Tyskl, M-Europa, Skand)

Aurel KRAUSE (1848-1908), 1877-91, (sil, strat, fauna, beyrichienkalk, brachiopoder, ostrakoder, fauna, vert, fiskerester, sed gesch, N-Tyskl)

P.G. KRAUSE, Bremen, Berlin, 1894-1933, (ord, sed, trilobiter, fauna, dev, kridt, plioc, tektonik, kiselholdigt træ, Ø-Preussen)

Friedrich Carl LEHMANN (1850-1903), botaniker, 1892-93, (mioc, bivalver, Dingen, Holl)

Otto von LINSTOW (d. 1930), Berlin, 1900-13, (trias, sed gesch, ø-kridt, strat, belemniter, PreuBen)

H. MASCHKE/ Heinrich M., 1876, (ord, sil, sed, cephalopoder)

Friedrich Theodor MARSSON (1816-92), Berlin, apoteker, botaniker, 1878-87, (kridt, tert, foraminiferer, bryozoer, ostrakoder, Rügen)

Friedrich (Fritz) Wilhelm NOETLING (1857-1928), Berlin, 1881-88, (kam til sil, brachiopoder, cephalopder, lituiter, ø-kridt, tert, fauna, dekapoder, sed gesch, Ø- og V-PreuBen, Balt)

Josef Felix POMPECKJ (1867-1930) Königsberg, 1890-1928, Schlesien/D, (kam til sil, trilobit fauna, sed gesch, Østersøen, Livl, Estl, Kurl, jura, Schl-Hol, V- PreuBen, Böhmen)

Henry POTONIÉ (1857-1913), Berlin, botaniker, ca. 1890, (planter)

Adolf REMELÉ (1839-1915), Eberswalde, 1876-90, (ord, sil, sed, strat, gastropoder, cephalopoder, lituiter, trilobiter, jura, planterester, sed gesch, N-Tyskl, Mark Brandenburg, Balt)

Hugo RÜDIGER, 1888-93, (ord, sil, sed, cephalopoder, Meckl)

Henry SCHRÖDER, Berlin, 1881-1929, (ord, sil, sed, cephalopoder, sed gesch, ø-kridt, vert, saurier, tert, eoc, pattedyr, Ø- og V-PreuBen)

Leo SIEGERT (d. 1921), 1898, (fossilførende sed gech, NV-Sachsen)

Albert STEUSLOFF, Neubrandenburg, 1892-94, (sil, ostrakoder, sed gesch, Meckl, Neubrandenburg)

Ernst STOLLEY (1869-1944), Kiel, Braunschweig, 1893-1932, (kam til sil, sed, strat, kalkalger, alge fazies, brachiopoder, fauna, trias, sed gesch, ø-kridt, belemniter, isopoder, tert, eoc, moler, mioc, gastropoder, Lägerdorf, sed gesch, Schl-Hol, N-Tyskl, Sylt, Bornh, Jyll, Danm, S-Sve, S-Skand, Balt)

Alexander Johann Heinrich TORNQUIST (1868-1944), Strassbourg, Graz, 1894-1911, D,A, (karb, jura, strat, mollusker, ammoniter, det baltisk-russiske skjold, Skåne, Sve, Bornh, Danm)

Waldemar WEISSERMEL (1870-1943), 1894-1930, (sil, koraller, strat, tektonik, Ø- og V-PreuBen)

Ferdinand WIBEL (1840-1902), Hamburg, Freiburg, 1876-78, (mioc, molluskfauna, SchlHol) + C. Gottscke

Georg WIGAND, 1888, (ord, sil, sed, trilobiter, sed gesch, Meckl)

Ernst August WOLLEMANN (1862-1920), 1897-1906, (sil, tentakulites skifer, mioc, fauna, bivalver, gastropoder, Lüneburg)

-

Carl Hermann Georg CREDNER (1841-1913), Göttingen, Leipzig, 1880-1912, (strat, kort, Sachsen)

A. DENCKMANN, 1887, (jura, strat, ammoniter)

Johannes Paul FELIX (1859-1941), Leipzig, 1878-1924, (ord, sil, koraller, planter, dyr, nordisk silur gesch, tert, conifera træer, Leipzig; ledefossiler, systematik)

Eberhard FRAAS (1862-1915), 1899-910, (kam til neog, petrafaktenkunde, invert, vert, plateosaur, Tyskl)

Oscar FRAAS (1824-97), (petrafakta)

Theodor FUCHS (1842-1925), 1894, (oligoc, strat, Kassel; chattian)

Friedrich von HUENE (Friedrich Freiherr HOYNINGEN 1875-1969), St. Petersborg, Tübingen, vert pal, 1899-1932, D,RUS, (ord, sil, strat, brachiopoder, Gotland, Sve, Østersø-landene, kridt, dinosaurer, sauropoder, Tyskl, Europa)

Willy Georg KÜKENTHAL (1861-1922), Jena, Breslau, Berlin, zoolog, 1898, (praktisk zoologi; oktokoraller)

Fritz MÜLLER/ Fritz MÜLLER-DESTERRO (1822-97), 1889, D,BRAZ, (insekters stamfader, crustaceer, småkrebs, evolution)

G. MÜLLER, 1883-92, (ø-kridt, bivalver, ammoniter, sed gesch, Hannover)

Joseph PROBST (1823-1905), præst, 1877-89, (kridt, tert, vert, fisk, hajænder, Oberschwa-ben)

Hermann RAUFF, Bonn, 1892-94, (ord til karb, receptaculiter, palaeospongier, sed gesch, Tyskl)

Joseph August SCHENCK (1856-1929), 1890-98, (fossile planterester, calamiter, plantesporers udvikling)

Max SCHLOSSER (1854-1933), München, 1889-1923, (vert, fisk, Chondrichtyes, Osteichtyes, reptiler, pattedyr, Europa) + F. Broili

Johann Heinrich Konrad Gottfried Gustav STEINMANN (1856-1929), Strasbourg, Freiburg, 1877-80, (kridt, hydrozoer, kalkalger, foraminiferer, spongier)

Carl Eberhard Friedrich STRUCKMANN (1833-98), 1880-94, (jura, n-kridt, strat, vert, dinosaurier, sauropoder, Hannover-raum)

Johannes WALTHER (1860-1937), Jena, Halle, 1893-1937, (kam til dev, strat, sed dannelser, fazies, termodynamik og evolution, urwüste, jura, Solnhofen plattenkalk) 

Czeslaw CHIEMELEWSKI (1867-1921), 1900, PL, (sil, strat, ostrakoder, fauna, Kowno, Ø- og V-PreuBen, Balt)

Józef SIEMIRADZKI (1858-1933), Dorpat, Lwuw, Warszawa, 1889, (strat, brudzoner, Balt)

Wawrzyniec TEISSEYRE (1860-1939), 1883-98, (strat, brudzoner, Balt)

J. WYSOGORSKI, 1900-03, (sil, dev, strat, sed, brachiopoder, Schlesien, Ø-Balt) 

Stefan CZARNOCKI (1878-1947), St. Petersborg, ca. 1900-15, PL,RUS, (strat, palæontologi, tektonik)

Josef Viktor D. ROHON (1845-1923), St. Petersborg, 1889-92, RUS, (sil, vert, fisk, agnatha, placodermi, Ösel, Estl)

 

1901-1925:

Kunibert BOEHNKE, 1915-20, D, (sil, stromatoporer, sed gesch, N-Tyskl, Holl)

Johannes BÖHM, 1907-20, (n- og ø-kridt, sed, bivalver, N- og S-Tyskl)

Roland BRINKMANN (1898-1995), Königsberg, Stuttgart, 1924-77, (jura, ø-kridt, strat, Rügen, Pommern, S-Balt, Alperne; historisk geologi)

Ferdinand BROILI (1874-1946), 1907-42, (dev, strat, trilobiter, Rhein, jura, kridt, vert, fisk, chondrichtyes, ichtyosaurer, N-Tyskl)

Baptist (Batti) DOHM (1897-1977), Greifswald, 1925-33, (dev, ø-jura, strat, ammoniter, crinoider, fauna, urkrebs, Meckl, Pommern)

J. ELBERT, Greifswald, 1903-05, (ø-kridt, paleoc, strat, Rügen, Greifswalder Oie)

Wilhelm ERNST, Witte/Ruhr, 1915, (jura, strat, fauna, NV-Tyskl) +

W. ERNST, 1920-38, (perm, jura, n-kridt, strat, mollusker, ammoniter, Elmshorn, Ahrensburg, Schl-Hol, Helgoland)

D. Adolf FRANKE, Arnstadt, 1914-28, (ø-kridt til eoc, strat, foraminiferer, Pommern, N- og M-Tyskl, Jyll, Danm)

Hans FREBOLD (1899-1983), Ottawa, 1925-42, D,CAN, (kam til sil, perm, strat, sed, biostrat, sed gesch, jura, n-kridt, brachiopoder, Pommern, Ø-PreuBen, No, Spitsbergen, Ø-Grønl, Arktis, pal geografi; 1958-78, jura, planter, bregner, ammonitfauna, Alberta, Br. Co-lumbia, Can)

Walter Ulrich Eduard Friedrich GOTHAN (1879-1954), Berlin, Lyon, 1912-57,1964, D,F, (dev til karb, sed, stenkulsplanter, trias til neog, planter, ledefossiler, sed gesch, pal botanik, N-Tyskl, N-Europa, N-Amer)

Karl GRIPP (1891-1985), Kiel, Lübeck, 1912-75, (ord, sil, strat, graptoliter, jura, kridt, tert, mioc, plioc, molluskfauna, bivalver, belemniter, dekapoder, krebsdyr, echinoider, sed gesch, Niedersachsen, Hamburg, Hemmoor, Schl-Hol, Sylt, NV-Tyskl, Nordsø-becken)

Georg Julius Ernst GÜRICH (1859-1938), Berlin, Hamburg, 1908-29, (kam til sil, sed, ledefossiler, skoliter)

Franz HAFFERL, 1916, (cephalopoder, pal biologi)

Walter HÄNTZSCHEL (1904-72), Hamburg, 1924-75, (kam til sil, strat, sporfossiler, cono-donter, N-Tyskl, Sve, mioc, sporfossiler, vert, fisk, Hamburg, treatise)

Kurt HUCKE (1882-1963), Templin/Berlin, Plön, Uckermark, 1916-59,1967, (kam til sil, mikrofauna, chitinozoer, jura, ø-kridt, tert, paleoc, eoc, plioc, foraminiferer, bryozoer, sed gesch, rav, N-Tyskl, Pommern, Brandenburg, Anhalt; geschiebekunde)

Rudolf HUNDT (1889-1961), Berlin, 1924-53, (sil, strat, graptoliter)

Fritz KAUTSKY (1890-1963), Wien, 1925-62, A,D, (mioc, invert, sed gesch, Hemmoor, PreuBen)

Wilhelm KEGEL (1890-1971), 1916-32, (sil, jura, strat, ostrakoder, Pommern)

H. KLOSE/ Hans K., 1903-05, (ø-kridt, palæog, strat, Rügen) + J. ELBERT

Erich KRENKEL (1880-1926), Dresden, 1915, (jura, kridt, strat, fossiler, V-Rusland)

E.H. Egmont KUMMEROW (d. 1962), Brandenburg/Havel, Rüdesheim/Berlin, 1924-53, (kam til sil, dev, karb, kalkalger, receptaculiter, ostrakoder, graptoliter, sed gesch, eoc, rav, Pom-mern, N-Tyskl, Pol, Gotl, N-Amer)

A.A. Th. METZGER, 1923-33, (prækam, kam til sil, fauna, sed gesch, Åland, Ø-Finl, Balt)

L. von zur MÜHLEN, 1918, (dev, sed, bivalver, sed gesch, Ø-PreuBen)

Helmut NIETSCH, Greifswald, 1920-21, (ø-kridt, echinoider, Pom)

Walter OERTEL, 1921-22, (jura, strat, sed, Schl-Hol, Meckl)

P. ORTMANN, 1925-27, (jura, tert, invert, sporfossiler, sed gesch, Danzig

H. PATRUNKY, Berlin?, 1909-28, (ord, sil, strat, receptakuliter, mikrofossiler, hyoliter, gastropoder, mollusker, cephalopoder, sed gesch)

Robert POTONIÉ (1889-1974), Krefeld, pal botaniker, 1925-62, (ø-kridt, tert, sed, mollusker, gastropoder, cerithium-kalk, sed gesch, N-Tyskl)

Otto PRATJE (1890-1952), Hamburg, 1923-52, (trias/jura, kridt, tert, strat, sed, faststående lag, erdgeschichte, Helgoland, Bornholm-bassinet)

Rudolf RICHTER (1881-1957), Frankfurt a.M., 1919-42, (kam til dev, sporfossiler, skolither, trilobiter, pal økologi, sed gesch, N-Tyskl, Sve)

Paul Hugo ROEDEL, 1913-37, (kam, paleoc, plioc, strat, koraller, brachiopoder, bivalver, gastropoder, scaphopoder, molluskfauna, vert, fisk, otolither, sed gesch, N-Tyskl)

August ROTHPLETZ (1853-1918), München, 1913, (sil, strat, kalkalger, spongiostromer, Gotl, Sve)

Martin SCHMIDT (1863-1947), Stuttgart, 1905-38, (trias, fauna, Öhringen, jura, biostrat, invert, vert, planter, Pommern)

Anton SCHRAMMEN (f. 1869), 1901-24, D,US, (ø-kridt, spongier, kiselsvampe, NV-Tyskl)

Rudolf STRUCK, Lübeck, 1908-09, (tert, sed gesch, Schl-Hol, Lauenburg)

Ehrhard VOIGT (1905-2004), Hamburg, 1923-2000, (ord, sed, ø-kridt, paleoc, mioc, strat, sed, fazies, bryozoer, oktokoraller, bivalver, økologi, sed gesch, N-Tyskl, Westfalen, Faxe, Danm, S-Sve, Pol, Balt, Limburg, Holl, Europa)

Walter WETZEL (1887-1978), Kiel, 1913-73, (eokam, kam til sil, sed, strat, koraller, mikrofauna, graptoliter, jura til tert, eoc, mioc, fossilt træ, ammoniter, echinoider, kiselringe, rav, sed gesch, Schl-Hol)

Paul Gustav Bernhard ASSMANN (1881-1967), 1925-37, (trias, biostrat, fauna, crinoider, Oberschlesien)

Hans CLOOS (1885-1951), Breslau, 1914, (jura, kridt, ammoniter, Harzen)

Edgar Viktor August DACQUE (1878-1945), München, 1915-41, (ø-kridt til neog, protozoer til koraller, fauna, sammenlignende biologi, pal geografi, Böhmen, Grønl)

Fritz FRECK, 1903-08, (mesozoikum, erdgeschichte)

Edwin HENNIG (1882-1977), 1906, (n-kridt, vert, fisk, holosteii)

Friedrich Ludwig Heinrich Konrad KEILHACK (1858-1944), Berlin, 1922, (trias, tert, strat, NØ-Harzvorland)

Alfred KÜHN (1885-1968), Göttingen, Tübingen, 1922-65,1978, (almen zoologi, morfologi, evolution)

H. LOEWE, 1910-13, (dev, perm, sed gesch, Tyskl)

Werner PAECKELMANN (1890-1952), 1922 (dev, strat, brachiopoder, ostrakoder)

Clemens SCHNEIDER, 1924, (jura, strat, muslingekalk, Hannover)

Walter SCHÖNICHEN (1876-1956), økolog, 1925, (fortidens dyr, Tiere der Vorzeit)

Alfred WEGENER (1880-1930), meteorolog, 1912-29, (kontinentaldrift, pladetektonik)

Otto WILCKENS (1876-1943), Bonn, 1910, (kridt, sed, annelider, bivalver, gastropoder, Antarktisk) 

Jan LEWINSKI, 1923-30, PL, (tert, sed, strat, M-Pol)

Cz. ŁOPUSKI, 1911, (kridt, sed, fauna, cephalopoder, scaphiter, Lublin)

Jan NOWAK (1880-1940), 1908-13, (ø-kridt, strat, cephalopoder, scaphiter, Pol) 

A.D. ARKHANGUELSKY, St. Petersborg, 1904-35, RUS,USSR, (ø-kridt, paleoc, strat, mollusker, fauna, Rusl, Kaukasus)

D.M. FEDOTOV, Leningrad, 1924-33, (crustaceer, trilobiter, merostomer, arichnider; echinodermer, pelecypoder)

Ernest KALKOWSKY (1851-1938), 1908, (eokam, stromatoliter)

J. PERNER/ Jaroslav PERNER (1869-1947), Leningrad, 1903-25, TCH,A, (sil, strat, mollusker, gastropoder, Balt, Rusl, Böhmen)

 

1926-1950:

Herman ANDERT (1879-1945), Berlin, 1929-34, (kridt, strat, aflejr, Sachsen, N-Böhmen, Schlesien)

Karl ANDRÉE, Königsberg, 1942-51, (tert, baltisk rav)

W. BENNHOLD, 1929, (tert, planter, sed gesch)

Bernhard BESSIN, Braunschweig, 1928, (n-kridt, sed, strat, wealdenbassin, N-Tyskl)

Franz BETTENSTAEDT, Friedensburg, 1944-58, (n- til ø-kridt, paleoc, eoc, strat, mikro pal, NV-Tyskl) 

Karl Theodor BEURLEN (1901-85), Kiel, München, Recife, 1928-81, A/D,BRA, (jura, n- til ø-kridt, dekapoder, krabber, Bornh, Danm, NV-Europa; forsteninger)

Th. BRENNER, Stuttgart, 1937-44, (ord, ø-kridt, sed, belemniter, gesch, Finl)

Bernhard BROCKAMP (1902-68), Münster/Westf., geofysiker, polarforsker, 1943, (jura, strat, Ahrensburger geschippe)

Kurd Edgar Bodo von BÜLOW (1899-1971), 1926-37,1971 (trias, jura, ø-kridt til oligoc, neog, strat, sed gesch, Sternberg, SV-Meckl, Pom)

C. CASPER, 1933, (perm, sed, zechstein gesch)

Alfred EISENACK (1891-1982), 1930-76, (ord, sil, sed, spongier, mikrofauna, annelider, chitinozoer, graptoliter, sed gesch, Goltl, Sve, Estl, jura, kridt, tert, dinoflagellater, N-Tyskl)

Ortwin GANSS (1914-88), 1936-56, (ord, strat, echinodermer, sed gesch og faststående, ø-kridt til eoc, foraminiferer)

Walter R. GROSS (1903-74), Berlin, Tübingen, 1933-73, (sil, dev, sed, strat, conodonter, vert, fisk, agnatha, aconthodi, placodermi, thelodontii, conodonter, sed gesch, NV-Tyskl, Gotl, Estl, Letl, Europa, N-Amer)

Hermann HEIDRICH (d. 1975, 77), 1942-74,1977 (ord, sil, spongier, hyoliter, trilobiter, ostrakoder, tert, diatomeer, sed gesch, Sylt, Mark Brandenburg, Balt)

Rolf HÖHNE, Greifswald, 1933, (trias, jura, strat, tektonik, pal geografi, S-Balt, Bornh, Danm)

Joachim H. ILLIES (1925-83), 1941-55, (eoc, strat, insekter, Bremen, N-Tyskl)

W. JESSEN, 1930, (trias, muslingekalk, sed gesch, N-Tyskl)

Rudolf KAUFMANN (1909-41/44), 1933, D,LIT, (kam, strat. trilobiter, variationer, Bornh, Danm)

H. KIDERLEN, 1937, (ord, conularier, scyphoser, N-Tyskl)

Kurt KLAGES, Hamburg, 1939-70, (ø-kridt, palæog, tert, echinoider, Schl-Hol)

H. KLÄHN, Leipzig, 1929-30, (sil, sed, crinoider, strømorienterede graptoliter, sed gesch)

E. KOCH, 1927-31, (tert, mioc, strat, Hamburg, Trittau, Holstein)/ c, F.E. Koch, R.E. Koch

Klaus KÖWING, Bremen, 1934-57, (oligoc, mioc, strat, sed, mollusker, sed gesch, Bremen)

Ernst Karl KRAUS/ E. KRAUSAS (1889-1970), 1929-34, (dev, strat, sed gesch, Letl)

Hans KRENCKEL, 1928, (jura, kridt, sed, echinoider, Pommern)

Walter Georg KÜHNE (1911-91), Berlin, 1941-75, (sil, graptoliter, sed gesch, jura, tidl. pattedyr, Portug, paleoc, moler, vert, fisk, osteichtyes, Berlin-raum, Danm, Engl)

K. LAMCKE, 1934, (sil, sed, bivalver, crustaceer, fauna, sed gesch)

Erich MALZAHN, 1934-72, (ord, sed, invert, dev, jura, paleoc, strat, sed, brachiopoder, crustaceer, vert, fisk, lepidotus, Dobbertin, Öland, Sve)

Gerald P.R. MARTIN, Barnstof, 1940-58, (jura, n-kridt, ostrakoder, N-Tyskl)

W. MIELECKE, 1932, (karb, sed, sed gesch, Pommern/Schlesien)

Alfred MÜLDNER (d. 1972, 83), Berlin, 1927-43, (sil, sed, gastropoder, sed gesch, Sadewitz)

Th. MÜLLER, 1937-39, (paleoc, eoc, strat, marin fauna, sed gesch, N-Tyskl, S-Skand)

Walter H. NEBEN (1916-78), Berlin, 1935-79, (kam til sil, dev, cephalopoder, trilobiter, sed gesch, Sylt, Meckl)

Willi PETERS, Stralsund, lærer, 1934, (kam til sil, trilobiter, sed gesch)

Werner QUENSTEDT (1893-1960), Berlin, 1927-29, (kam, strat, sporfossil, Xenusion, sil, mollusker, Spitsbergen)

P. RANGE, Lübeck, 1928-51, (trias, kridt, tert, paleoc til mioc, sed gesch, Holstein)

Konrad RICHTER (1903-79), Greifswald, 1926-64, (jura, strat, sed, tert, strat, foraminiferer, vert, fisk, otoliter, sed gesch, pal geografi, Schl-Hol, Pommern, Vorpom)

Hermann SCHMIDT, Göttingen, 1935-65, (ord til dev, strat, trilobiter, kridt, sed gesch, flint, Kiel, Sylt, Estl, Sve)

E. SCHÖNFELDER, 1933, (kridt, fossiler, sed gesch, N-Schl-Hol)/ Erich SCHÖNFELD, 1933, (kridt, tert, fossilt træ, Dresden)

Friedrich SCHUH, 1932, (ø-kridt, tert, strat, boringer, foraminiferer, sed gesch, Meckl)

Otto SEITZ, 1935-70, (ø-kridt, mioc, strat, bivalver, inoceramus, NV-Tyskl)

A. SIEBS, 1929, (sed gesch, gesch, Oldenburg)

Paul SIEGFRIED (1905-95), 1936-83 (ord, sed, trilobiter, sed gesch, Estl, n- til ø-kridt, invert, vert, fisk, teleosteii, pattedyr, Ahlen, Westfalen, Münsterland)

Karl STAESCHE (1902-81), Stuttgart, 1930-40, (tert, eoc, mioc, sed, mikrofauna, molluskfauna, N- og NV-Tyskl, Meckl, Preussen)

Erich STEHMANN, 1934, (prækam, kam til sil, strat, tektonik, Bornh, Danm)

Elisabeth STOLL, Greifswald, 1934-41, (jura, ø-kridt, brachiopoder, mollusker, sed gesch, Pom, Anhalt)

Curt TEICHERT (1905-96), Königsberg, Kansas, New York, 1926-88, D,EST,AUS,US, (kam til sil, strat, biostrat, koraller, brachiopoder, mollusker, gastropoder, cephalopoder, nautilider, arthropoder, crustaceer, crinoider, graptoliter, sed gesch, Tyskl, Danm, Estl, Ø-Balt, treatise)

Günter TEMBROCK (f. 1918), Berlin, 1943, (palæog, cephalopoder, sed gesch, genetik)

Siegfried THIELE, Leipzig, 1941, (ø-tert, strat, pal geografi, Schl-Hol)

Karl TRIPP (f. 1900), Marburg, 1927-36, (sil, strat, tabulate og rugusa koraller, koralrev, stromatoporer, Gotl, Sve, ø-kridt, belemniter)

W. WARNECK/ Walther W., 1926, (tert, strat, Pommern, N-Tyskl)

Rudolf WEDEKIND (1883-1961), Marburg, 1927-30, (sil, strat, rugosa koraller, koralrev, biostrat, Gotl, Sve)

Johannes WEIGELT (1890-1948), Greifswald, Halle/Saale, 1927-39, (tert, pal biologi, planterester, vert, pattedyr, biostratonomi, M-Tyskl)

William August WENZ (1886-1945), 1938-69, (ord, sil, kridt, strat, gastropoder)

Otto WETZEL (1891-1971), 1926-71, (ø-kridt, mikrofauna, foraminiferer, sed gesch, flint, N-Tyskl, Holl, Baltoskand)

Theodor WEVERINCK (1911-66), Greifswald, 1936, (kam til sil, tektonik, morfologi, Skåne, Sve)

Richard H. WEYL (1912-88), Kiel, Giessen, 1931-33, (mioc, gesch, Holstein Gestein, Schl-Hol)

D. WIRTZ/ Daniel W. (1914-65), 1933-37, (tert, eoc til mioc, strat, fazies, mollusker, Schl-Hol, M-Europa)

Wilhelm WOLFF, 1928-30, (jura, ø-kridt, tert, strat, sed gesch, Tyskl, Jyll, Danm)

E. ZIMMERMANN, 1944, (tert, strat, crustaceer, Pommern, Brandenburg)

Edmund BEYENBURG, Berlin, 1936, (n-kridt til tert, sed, fauna, Westfalen, Sussex, Engl)

Walter A. BIESE (f. 1895), 1927, (trias, strat, muslingekalk, crinoider, M-Tyskl)

Hans CLAUS, 1927-55, (trias, strat, sed, muslingekalk, cephalopoder, Hannover) + K. Walther

Friedrich HAMM, Osnabrück, Hannover, 1938-60, (jura, kridt, strat, ammoniter, Hannover, Niedersachsen; erdgeschichte)

Ernst Ludwig HENTSCHEL (1876-1945), 1935, (kridt, paleoc, spongier)

Rudolf HEINZ, 1932-34, (ø-kridt, sed, strat, bivalver, Tyskl)

Emil Hans Willi HENNIG (1913-76), Tübingen, biolog, 1950-72,1980, (phytogenetisk systematik, invert, zoologi I-II)

Heinrich (Heinz) HILTERMANN (1911-98), Bad Laer/Osnabrück, 1940-69, (n- til ø-kridt, paleoc, biostrat, mikro pal, ammoniter, NV-Tyskl, Helgoland)

Max HIRMER (1893-1981), 1927, (dev til neog, pal botanik, planter)

Gustav Heinrich Ralph von KOENIGSWALD (1902-82), 1928-32, D,NL, (trias, mioc, strat, Oberpfalz)

Oskar KUHN (1908-90), München, 1932-80, (perm, jura, kridt, strat, skifre, ammoniter, vert, fisk, amfibier, reptiler, ichtypsaurer, pal zoologi, biostrata, evolution, Bundenbach, Solnhofen, Mansfeld, Harzvorland)

Paul KRAFT, 1926, (ord, sil, sed, graptoliter, ontogenese)

H. MERTEN, 1941, (ø-kridt, sed, dekapoder, Braunschw)

Arno Hermann MÜLLER (1916-2004), Freiberg/Sachsen, 1950-94, (kam til neog, invert, sporfossiler, vert, fisk, reptiler, fugle, biostratonomi, pal zoologi, gesch fossiler; lehrbuch)

Hans MÜLLER-STOLL, 1937, (kridt, belemniter, anatomi)

A. MÜNSCH, 1941-52, (sil, graptoliter, sed gesch, Tyskl, Tjekk)

Rudolf OPITZ (1890-1940), lærer, 1931-38, (jura, erdgechichte, Nahe-Hunsrücklandes Birkenfeld)

Henry PAUL, 1937, (dev, strat, Rhinens skiferberge)

W. RETTSCHLAG, 1930-63, (tert, oligoc, sed, strat, invert, sed gesch, Neumark, Warthe)

Leonhard RIEDEL, 1931, (ø-kridt, strat, sed, Münster)

Otto Heinrich SCHINDEWOLF (1896-1971), Tübingen, 1927-68, (prækam, kam til sil, strat, sporfossiler, koraller, cephalopoder, ammoniter, belemniter, sed gesch, Estl, masseuddøen, geokronologi)

W. SCHMITT, 1929, (n-kridt, sed, lermergel gesch)

Paul SCHULZ, botaniker, 1928, (kridt, silicoflagellater, sed gesch)

Erich SCHWEGLER, 1949-71, (jura, strat, belemniter, fylogeni)

Herthe SIEVERTS-DORECK, 1937-52,1995, (sil til dev, strat, crinoider, M-Tyskl, Gotl, Sve)

Ulrich STEUSLOFF (1883-1953), 1933-41, (mollusker, recente mollusker)

Kurt WALTHER, Hamburg? 1927, (trias, sed, muslingekalk, Hannover) + H. Claus

Wilhelm C. WEILER (1890-1972), Worms, 1942-69,1973, (tert, eoc, mioc, vert, fisk, osteichtyes, otolither, fiskefauna, Twistringen, Hannover, Rhein, Fehmarn, N- og NV-Tyskl)

Walter Max ZIMMERMANN (1892-1980), botaniker, 1930, (dev, psilophyter, Skotl) 

Franciszek BIEDA (1896-1982), 1933, PL, (ø-kridt, strat, spongier)

Jurjiz (George) Alexander JELETZKY (1915-88), Ontario, 1948-64, PL,CAN, (ø-kridt, strat, belemnit faunaer, Pol, Westfalen, N-Tyskl, Danm, Skåne, NV-Europa, SV-USSR, Eurasien)

Roman KONGIEL (1904-60), 1935-62, (ø-kridt, strat, belemniter, paleoc, echinodermata, M-Pol, Danm, Sve)

Roman KOZŁOWSKI (1889-1977), Warszawa, 1948-74, (ord, sil, strat, crustaceer, graptoliter, Pol)

Andrzej MAZUREK, 1930-32, (paleoc, strat, sed, Dolne, Lublin)

Władysław POZARYSKA (f. 1910), 1938-82, (jura, kridt, paleoc, sed, strat, tektonik, M-Pol, Faxe, Danm)

Władysław RAKOWSKI, Poznan, 1936, (ord, strat, trilobiter, sed gesch, Stor-Pol)

M. ROŹKOWSKA-DEMBIŃSKA, 1928, (fossilførende gesch m. polsk udspring)

Jan SAMSONOWICZ (1888-1959), Lwów, 1935-59, (kam, sed, fauna, kridt, mioc, sed, dybdeboringer, Hela øen)

Dora WOLANSKY, Greifswald, 1932, PL,D, (n- til ø-kridt, strat, bivalver, cephalopoder, pal geografi, Pommern) 

Edmund Woldemar BÖLAU (f. 1910), Tartu, EST, 1944-93, (dev, strat, gastropoder, ostrakoder, trias, jura, fossiler, Estl, N-Amer; tert, skånske vulkaner, Sve)

Juozas DALINKEVIČIUS (1893-1980), 1935, LIT, (lithisk kalk, vert, fisk, selachii, hajer, Balt)

N. DELLE, 1932-37, Tallin, LET, (dev, strat, aflejr, zemgales lidzenuma, Kurland, Lit)

T. HENRICHSON, Tartu, 1935, EST, (ord, strat, cephalopoder, nautilider, Estl)

Mykolas Stasys KEVECKIS (1889-1968), Vilnius, Kaunas, 1931, LIT, (dev, kridt, strat, N-Lit)

Karl Karlovich ORVIKU (1903-81), Tartu, 1940, EST, (ord, strat, lith strat)

Armin Alexander ÖPIK (1898-1983), Dorpat/Tartu, 1927-79, EST, AUS, (kam til sil, strat, skolither, brachiopoder, crinoider, trilobiter, ostrakoder, gesch strat, Estl, Rogö)

B. STEIN, Tartu, 1938, EST, (ord, sil, invert, sed gesch)

Poul William THOMSON (1891-1957), Dorpat, Königsberg, Bonn, 1939-40, (dev, flora, planter, sed gesch, Estl; tert, brunkul planter, Tyskl) 

P.L. BEZRUKOV, 1934-79, USSR, (ø-kridt, paleoc, strat, aflejr, USSR, Ø-Europa)

Valentina Galaktionovna MOROZOVA (1910-89), 1939-46, (ø-kridt, palæog, strat, foraminiferer)

Anna N. SOKOLSKAJA, 1949-60, (ord, strat, brachiopoder, Russisk platform)

Nina Nikolaevna SUBBOTINA, Leningrad, 1936-53, (ø-kridt, palæog, strat, foraminiferer, mikrofauna, N-Kaukasus, USSR)

Ivan Antonovich YEFREMOV (1907-72), 1950-52, (sed, strat, tafonomi)  

 

1951-1975:

Gerhard ALBERTI, Hamburg, 1959-97, D, (kridt til oligoc, strat, dinoflagellater, N- og M-Tyskl, pladetektonik)

D. ANDERS/ Dietmar Andres, 1969, (kam, ostrakoder, Öland, Sve)

Hans-Joachim ANDERSON, Kiel, Marburg, 1959-82, (paleoc, oligoc, mioc, strat, mollusk fauna, bivalver, gastropder, pal geografi, NV-Tyskl, Nordsøbassinet)

Dietmar ANDRES, Berlin, 1961-88, (kam, ord, conodonter, graptoliter, sed gesch)

K. Werner BARTHEL, Berlin, 1962, (jura, kridt, ammonit fauna)

Hans-Joachim BAUTSCH (d. 2006), Berlin, Greifswald, 1966-94, (oligoc, mikroskopi; mineraler, gips)

Gerhard BÄKER (d. 1997), Altenholz, 1971-86, (ø-kridt, echinoider, V-Jyll, Danm, eoc, vert, fisk, Schl-Hol)

Leopold BENDA, Hannover, 1965-95, (eoc, strat, diatomeer, N-Tyskl, N-Jyll, Danm)

W. BIESE 1995/ Walter B., (ord, sed, cephalopoder, nautilider, Meckl-Vorp)

Werner von BÜLOW, 1960, (mioc, strat, sed, SV-Meckl)

I. DIENER, 1967, (ø-kridt, pal geografi, NØ-Tyskl)

Kurt Werner EICHBAUM (1916-2000), Hamburg, samler, 1964-93, (kam til sil, spongier, trilobiter, kridt, palæog, eoc, dekapoder, krabber, sed gesch, Schl-Hol, Öland, Dalarne, Siljan, Sve, Baltoskand)

Bernd-Dieter ERDTMANN, Berlin, 1965-86, (ord, sil, øko strat, graptoliter, Oslo-regionen, No, Sve)

Wolfgang ERDTMANN, Hamburg, 1971, (sil, vert, fiskerester, beyrichienkalk, sed gesch)

Gundolf ERNST (1930-2002), Berlin, Bonn, 1963-75, (n- til ø-kridt, strat, biostrat, fauna, ammoniter, belemniter, echinoider, Lägerdorf, Schl-Hol, NV-Tyskl, Niedersachsen, Hannover, NV-Europa) + M.G. Schulz

Ulrich FRANZ, 1968, (neog, sed gesch, Fehmarn)

Walter GAUGER (d. 1991, 65), 1970-83, (sil, dev, sed, vert, fiskerester, aconthodi, ø-kridt til eoc, mioc, fossilt træ, træer/rø, sed gesch, Lüneburg, Fehmarn, N-Tyskl)

Gerhard GÖKE, 1963-72, (ord, strat, trilobiter, sed gesch, mikrofossiler, Estl, palæog, diatomeer, Fehmarn)

Klaus GROTH, Berlin, 1961-72, (ø-kridt, strat, sed, sed gesch, Rügen)

Elke von HACHT, 1974-82 + Hans Joachim von HACHT, Elmshorn, 1974-76, (ord, sil, sed,  invert, sed gesch, Sylt)

Ulrich von HACHT (d. 2003, 77), Hamburg, 1973-2000, (ord, sil, sed, spongier, kridt til tert, plioc, spongier, fossilt træ, sed gesch, Sylt, Gotl, Sve)

Hartmut HAUBOLD (f. 1941), Halle/S, 1974-2006, vert pal, (jura, kridt, vert, reptiler, ichtyosaurer, saurier, pterosaurer, ornitschia, Emausaurus, pteropoder, spor, Grimmen)

Jochen HELMS, Lepzig, 1959-81, (fossiler, sed gesch, Thüringen; fossilbuch)

Ekkehard HERRIG (f. 1933), Greifswald, 1969-2004, (jura, ø-kridt, palæog, oligoc, strat, sed, radiolarier, mikrofossiler, ostrakoder, Grimmen, Rügen, Sternberg, Meckl-Vorp)

Käthe HEYDEL (d. 1987/88), Sylt, 1973, (ord, sil, spongier, sed gesch, Sylt)

Gero HILLMER, Hamburg, 1963-2006, (ord, jura, ø-kridt, strat, sed, alger, bryozoer, koraller, cephalopoder, ammonoider, sed gesch, reptiler, systematik)

Winfried HINSCH, Kiel, 1952-2000, (palæog, neog, mioc, plioc, sed, strat, mesofauna, mollusker, vert, fisk, teleosteii, Sylt, Twistringen, Schl-Hol, NV-Tyskl, Meckl, Esbjerg, Danm)

N. HOFFMANN + J. VETTER, 1970-71, (ø-kridt, sed, coccoliter, Rügen)

Gerhard HÖPFNER, Lübeck, 1974-93, (mioc, sed, dekapoder, krabber, vert, hajer, hvaler, delfin, GroB Pampau)

Reinhold HUCKRIEDE, 1967, (jura, n-kridt, strat, mollusk fauna, NV-Tyskl)

Hermann JAEGER (1929-92), Berlin, 1964-84, (prækam, kam til dev, sed, graptoliter, sporfossiler, sed gesch)

Ronald JANSSEN, Frankfurt a.M, 1972-93, (oligoc, mioc, mollusker, gastropoder, scaphoder, biotoper, sed gesch, N-Tyskl, Nordsøbassinet, Sternberg, Meckl-Vorp)

Manfred JÄGER, 1975-2005, (jura, ø-kridt, strat, serpulider, N-Tyskl)

Ulrich JUX, Köln, 1964-66, (ord, sil, sed, palaeoporella-kalk, Dalarne, Sve, dev, strat)

Fritz KARSTEN, 1971, (ø-kridt, flint, ammonit)

Horst KAUFMANN, Hamburg, 1972-75, (sil, Gotl, Sve, sed gesch, tert, eoc, vert, fisk, Fehmarn)

Edwin KEMPER (1927-2005), Hannover, 1963-76, (n-kridt, strat, foraminiferer, ammoniter, klima, Helgoland, Emsland, NV-Tyskl)

Helmut KEUPP (f. 1949), Erlangen, Berlin, 1969-2005, (karb, jura til ø-kridt, strat, ammoniter, nautilider, paleoc, radiolarier, coocoliter, foraminiferer, Tyskl, NV-Europa)

Heinrich KIEFER, Orla, 1971, (fossiler, sed gesch, Ahrenshoop, Østesøen)

Otto KLAGES (d. 1982), købmand, 1956-70, (ø-kridt, flint, echinoider, sygdomstegn)

Heinz KOWALSKI (d. 1993/94), Moers, 1964-92, (kam til dev, strat, trilobiter, graptoliter, sed gesch, N-Tyskl)

Karl KRÖMMELBEIN, 1964, (ord, sil, sed, ostrakoder, sed gesch, N-Tyskl)

Thorwald KRUCKOW, Hamburg, 1959-79, (ø-kridt, ammoniter, tert, paleoc, mioc, cephalopoder, vert, fisk, chondrichtyes, hajer, osteichthyes, sed gesch, Hamburg-Langenfelde, NV-Tyskl, Nordsøbassinet)

Hans-Hartmut KRUEGER/ H.-H. KRÜGER, Berlin, 1971-2006, (kam til sil, strat, brachiopoder, mollusker, trilobiter, vert, placodermi, panserfisk, sed gesch, Neu-Brandenburg, Baltoskand, Estl)

Jörn KRUHL, Hamburg, 1971, (sil, vert, fiskerester, beyrichienkalk, sed gesch)

Fritz J. KRÜGER, Braunschweig, 1974-2007, (ord til sil, jura til kridt, paleoc, eoc, strat, bryo-zoer, mollusker, gastropoder, ammoniter, nautilider, belemniter, echinodermata, vert, fisk, ichtyosaurer, havreptiler, saurier, rav m. inkluser, sed gesch, flint, Föhr, Schl-Hol, Østersø-en, Niedersachsen, Hannover, Braunschweig, Møn, Falster, Danm)

Manfred A. KUTSCHER (f. 1943), SaBnitz, 1970-2009, (kam til sil, strat, sed,echinodermata, trilobiter, ostrakoder, jura til ø-kridt, palæog, oligoc, bivalver, gastropoder, cephalopoder, crustaceer, echinodermata, echinoider, sed gesch, Rügen, Mark Brandeburg, Hannover, NV-Pol, Møn, Danm)

Roland KÜMMEL (d. 1981, 54), Hamburg, samler, 1972, (paleoc, eoc, strat, sed, crustaceer, pyritfossiler, vert, fisk, teleosteii, Fehmarn)

G. LANGE, 1968, (jura, ammoniter, NØ-Meckl)

Wolfhart LANGER, 1963, (mioc, strat, foraminiferer, N- og NV-Tyskl)

Ulrich LEHMANN (1915/16-2003), Hamburg, 1964-98, (sil, sed, strat, cephalopoder, ammoniter, vert, fiskerester, jura, kridt, ammoniter, sed gesch, økologi, Ahrensburg, Sylt, N- og M-Tyskl; lehrbuch palæontologi)

Alfred O. LUDWIG (f. 1927), Potsdam, 1951-2009, (sil, trias, jura til ø-kridt, eoc, strat, spongier, sed gesch, Østersøen, Rügen, Meckl, S-Balt)

Gerhard F. LUTZE, 1960, (jura, strat, NV-Tyskl)

Erlend MARTINI, Frankfurt/Main, 1963-75, (palæog, eoc, oligoc, sed, strat, nannoplankton, zonationer, vert, fisk, otolither, N-Tyskl; eoc, oligoc, strat)

Heinrich MECKER (1906-85), Travemünde, Hamburg, samler, 1966-83, (kam til sil, sed, koraller, trilobiter, graptoliter, jura til palæog, neog, mioc, bryozoer, bivalver, sed gesch, Klint-holm fauna, Danm)

Burchard MENKE, Kiel, 1972-73, (mioc, strat, sed, mollusker, Sylt)

Herbert MENZEL (f. 1927), Heidelberg, 1973-97, (ø-kridt, palæog, oligoc, mioc, fauna, foraminiferer, bivalver, vert, fiskefauna, sed gesch, Osnabrück, Niederrhein-Westfalen, Twist-ringen/Bremen, Sternberg)

Klaus-Dieter MEYER, Hannover, 1965-2000, (dev, perm, kridt, flint, tert, mioc, strat, sed, vert, hval, delfin, sed gesch, Hemmoor, Friesland, Schl-Hol, N-Tyskl, Niedersachsen, Mün-sterland)

P. MORGENROTH, 1966, (eoc, sed, mikrofossiler, Fehmarn, NV-Europa)

Klaus J. MÜLLER, Bonn, 1959-2003, (kam til sil, dev, strat, sed, mollusker, trilobiter, crustaceer, ostrakoder, conodonter, sed gesch, morfologi, Sve, Europa)

Helmut NESTLER, Greifswald, 1955-99,2002, (dev, ø-kridt, strat, foraminiferer, spongier, mollusker, belemniter, echinoid fauna, echinodermata, serpulider, Rügen)

Fritz NORDSIECK (1906-84), 1972, (mioc, mollusk fauna, Hemmoor)

W. NÖLDEKE, 1962-76, (kam, jura, strat, sed gesch, NØ-Meckl)

Hans D. PFLUG (f. 1925), Aachen, 1952, (eoc, strat, planter, brunkul, Helmstedt)

Mike REICH, Greifswald, Göttingen, 1969-2005, (kam til sil, sed, strat, koraller, sporfossiler, jura, ø-kridt til oligoc, diatomeer, fauna, oktokoraller, gastropder, echinodermata, Rügen, Meckl-Vorp)

M. REICHSTEIN, 1962, (sil, sed, conodonter, graptoliter, sed gesch)

Gerhard ROSELT (1915-2000), 1968, (trias, planterester, sed gesch, Meckl)

D. RUSITZKA, 1967, (trias, palæogeografi N-DDR)

Roger Ernst Ludwig SCHALLREUTER, Hamburg, Greifswald, 1963-2009, (kam til sil, dev, trias/jura, sed, strat, mikrofauna, chitinozoer, foraminiferer, bryozoer, ostrakoder, graptolit-er, planter, sporfossiler, sed gesch, Sylt, Schl-Hol, N-Tyskl, Meckl-Vorp, Thüringen, Balto-skand, Wales, Engl)

Anke SCHICKOR, Münster, 1968, (paleoc, eoc, biostrat, foraminiferer, NV-Tyskl)

G. SCHLÜTER, Kiel, 1963, (eokam, kam, sed, sed gesch, Schl-Hol)

Friedrich SCHMID, Hannover, 1965-91, (trias, n- til ø-kridt, strat, brachiopoder, bryozoer, bivalver, ammoniter, nautilider, belemniter, echinodermata, crinoider, Helgoland, Hemmoor, NV-Tyskl, S-Niedersachsen, Danm)

Hans SCHMIDT, Stralsund, 1957, (kam til sil, strat, invert, sed gesch, N-Tyskl)

Eckart SCHRANK, Berlin, 1969-78, (kam til sil, strat, trilobiter, fauna, vert, fisk, sed gesch)

Kurt SCHUBERT, 1961, (eoc, arthropoder, insekter)

Max-Gotthard SCHULZ (1940-2000), Kiel, 1971-98, (n- til ø-kridt, strat, sed, fauna, ammoniter, belemniter, asteroider, echinodermata, biostrat, sporfossiler, gravegange, sed gesch, Lägerdorf, Schl-Hol, N-Tyskl, Bornh, Danm, Skåne, Sve, NV-Europa)

Werner SCHULZ (f. 1932), Schwerin, 1962-2005, (kam til dev, jura til palæog, oligoc, neog, mioc, strat, sed, bivalver, dekapoder, sed gesch, N-Tyskl, Meckl-Vorp, Sternberg, NV-Pol, Bornh, Skåne, Baltoskand, NV-Europa)

Werner SCHWARZHANS, Hamburg, 1972-2007, (paleoc, eoc, vert, fisk, teleostii, perciformes, otolither, NV-Tyskl, Trelde næs, Danm, NV-Europa, Grønl)

Jürgen SCHWENZER, Bremen, 1972-73, (kam, sporfossiler, jura, mollusker, belemniter, sed gesch)

Christian SPÄTH/ C. SPAETH, Berlin, Hamburg, 1973-2004, (trias, n- til ø-kridt, strat, planter, ammoniter, vert, saurier, sed gesch, Helgoland, Sylt, S-Engl)

Henner STAUDE, 1971, (kam, strat, sandsten, sydl. Skand) + M. Lindström

Gerhard STEINICH, 1965-72, (ø-kridt, strat, brachiopoder, tektonik, Rügen)

C.H. STEPHAN, 1974, (ord, spongier, jura, bivalver, sed gesch, Schl-Hol)

H. TANNERT, Lübeck, 1964-70, (ø-kridt, tert, sed, belemniter m. spor, kiselringe, tert, serpulider, gesch)

Marie-Luise TEMBROCK/ M.-L. TEMBROCK HALLER, 1958-68, (paleoc, oligoc, mioc, strat, fazies, mollusker, gastropoder, fossiler, Vierland, Nordsø-becken, DDR)

Jörn THIEDE, Kiel, Bremerhaven, 1970-2002, D,DK, (trias til neog, strat, sed, Helgoland, arktisk ocean)

Karl-Armin TRÖGER, Freiberg/Sa, 1967-95, (ø-kridt, biostrat, bivalver, Sachsen, Bornh, Danm)

Walter VORTISCH, Marburg, Leoben, D,A, 1972-74, (kam, ord, sed, skifre, gesch, SØ-Skåne) + M. Lindström

Roland WALTER (f. 1934), Aachen, 1972-2003, (archaen, protero, kam til tert, erdgeschichte, tektonik, fauna, flora, oceaner og kontinenter, palæogeografi, Europa)

H. WEGNER, 1961, (ord, trilobiter, sed gesch, N-Tyskl)

Hans WEHRLI (1902-78), Greifswald, 1959-67, (ø-kridt, lithstrat, biostrat, skrivekridt, Rügen; palæontologi)

Herbert WEIDNER, 1952, (tert, rav, insekter)

Thomas R. WEIDNER, Hamburg, Juelsminde, 1966-2007, D,DK, (kam til sil, strat, trilobiter, sed gesch, Schl-Hol, Meckl, Ø-Jyll, Danm, V-Götland, Sve)

Wolfgang WEITSCHAT, Hamburg, 1971-2004, (jura, ø-kridt, paloeoc, eoc, strat, mollusker, gastropoder, belemniter, slangestjerner, asteroider, echinodermata, baltisk rav m. planter, insekter, spindlere, klima, Lägerdorf, Bitterfeld, NV-Tyskl, Pom, NV-Europa)

Alfred ZACHAU (1917-2004), Flensburg, samler, 1970-75, (gesch lokaliteter)

K. ZAGORA, Berlin, 1969-74, (sil, tentakuliter, sed gesch, Balt)

H. ALBERTI, Göttingen, 1963-81, (dev, strat, trilobiter, Harzen, Rhein-området)

Rudiger BIRENHEIDE, 1975, (dev, strat, trilobiter, crinoider, ledefossiler)

Gert BLOOS, Stuttgart, 1975-2004, (dev, jura, ammoniter, koralrev, Rhein, Tyskl, NV-Europa)

Hans Martin BOLLI (1917-2007), 1964-85, (kridt til mioc, strat, foraminiferer, nannofossiler)

Rudolf DABER, Berlin, 1975-2004, (karb til kridt, paleoc, planter, sequoia træer; fossilbuch)

Gerd DIETL, Stuttgart, 1975-2005, (jura, strat, sed, pladekalk, eoc, mioc, planter, insekter, vert, reptiler, pattedyr, Meerengel, Würtemberg, SV-Tyskl)

Heinrich Karl ERBEN (1921-97), Bonn, 1968-2001, (sil, dev, trilobiter, kridt, tert, ammoniter, vert, reptiler, dinosaurer, evolution, systematik)

Erik FLÜGEL, Erlangen, 1960-95, (mikrofossiler, sed, koraller)

Otto Franz GEYER, Stuttgart, Reutlingen, 1968-2003, (kam til neog, strat, fazieskunde, Schwäbische Alb u. Vorland)

R. GIERS, 1964, (ø-kridt, strat, bivalver, Münsterland)

Karl GOLDSCHMIDT, 1975, (oligoc, mioc, brunkul, flora, pollen)

R. GREMER, 1971, (karb, ledefossiler, planter, invert, Saar)

Gerhard HAHN, botaniker, 1969-78, (dev, rugosa koraller, kridt, invert, dekapoder) + L.B. Holthuis

W.D. HARTMANN et. al, 1960, (kridt, spongier)

W.-D. HEINRICH, 1969, (mioc, sed, vert, fisk, osteichtyes, otolither, Hohen Woos)

Julius Richard August HESEMANN (1901-80), Krefeld, 1964, (kridt, strat, Westfalen, Münsterland)

Karl HOFFMANN, 1952-82, (jura, strat, Osnabrück)

Helmut HÖLDER, Münster, 1964-89, (karb til neog, flora, planter; naturgeschichte)

Hanspeter JORDAN, Freiberg/Sachsen, 1967-72, (kam til dev, strat, trilobiter, trias til tert, muslinger)

Heinz JORDAN, Hannover, 1965-95, (trias til kridt, strat, lithstrat, zechstein)

Matthias KAEVER, Münster, 1974-83, (ø-kridt, strat, invert, echinodermata, Westfalen, Münsterland)

Herman A. KLUGE, 1961, (kridt, paleoc, strat, bryozoer, arktisk fauna)

Günter KRUMBIEGEL, 1959-2005, (kam, sporfossiler, tert, eoc, oligoc, planter, invert, vert, brunkul, baltisk rav m. inkluser)

Helmut LEICH (f. 1919), Bochum, 1968-99, (jura, pladekalk, Pfalz) + M. Röper

H. Werner MATTHES, Halle, 1956, (mikro pal)

Karl MÄGDEFRAU (1907-99), Deisenhofen/München, Tübingen, 1952-68, (planter, pal biologi, vegetation)

Lothar MEYER, 1973, (geologi, Niedersachsen)

Rudolf MUNDLOS (f. 1918), journalist, samler, Bad Friedrichshall/Stuttgart, 1975, (Wunderwelt im Stein, fossiler, Tyskland, M-Europa)

Klemens OEKENTORP, Münster, 1969-86, (ord, sil, sed, tab. koraller, ø-kridt, invert, sed gesch, Westfalen, Münsterland)

Werner POCKRANDT, Hannover, 1972-87, (kam, sed, strat, trilobiter, ø-kridt, spongier, belemniter, dekapoder, echinodermata, Hannover)

Horst REGENHARDT, 1961, (n- til ø-kridt, strat, serpulider, M-Europa)

Peter REINHARDT, 1972, (ø-kridt, coocolither)

Renate REMY, Münster, Berlin, 1957-80, (dev, planter, flora, sporer, bregner) +

Winfried REMY (1924-95), Münster, Berlin, 1957-95, (dev, karb, stenkulsplanter, flora i den limniske palæozoikum)

Maximilian RENNER, München, zoolog, 1967-79, (praktisk zoologi, morfologi) + W. Kükenthal

Friedemann SCHAARSCHMIDT, Frankfurt/M, 1968-80, (pal botanik, planter, invert, vert, fisk, S-Tyskl, röntgen) + W. Stürmer

Andreas SCHÄFER, Bonn, 1962-2008, (dev, karb, jura til plioc, sed fazies, sekvens strat, tektonik, M-Tyskl, Rhinområdet, NV-Tyskl)

Wilhelm SCHÄFER (1912-81), Frankfurt/M, 1962, (ø-kridt, strat, ammoniter, Nordsøen, Harzvorland)

Hans-Peter Erich Rudolf SCHULZE (f. 1937), Göttingen, Kansas, D,US, 1965-2003, (dev, perm, jura, tidlige vert, fisk, dipnoi, lungefisk, teleosteii, Tyskl, US, Can)

Alfred SEIFERT, 1955, (n- til ø-kridt, strat, pal geografi, Sachsen)

Ilse SEIFERT, 1963, (jura, strat, brachiopoder)

Adolf SEILACHER (f. 1925), Tübingen, Yale, 1953-2008, D,US, (prækam, kam til dev, strat, trilobiter, trias til neog, sporfossiler = palichnologi)

Hans STEINHORST, 1964-66, (levende urtid, flora og fauna) + H. Hölder

Johannes STETS, Bonn, 1960-2007, (trias, n-kridt, strat, sed, pal geografi, NV-Tyskl, Reintal, M-Europa)

Wolfgang STRUWE, Frankfurt am Main, 1959-96, (dev, strat, brachiopoder, koraller, Korallen Meer, fauna, Eifel)

Wilhelm STÜRMER, Erlangen, 1961-87, (dev, jura, forstenet liv under röntgen, planter, invert, vert, fisk, S-Tyskl)

Max URLICHS, Stuttgart, 1975-2003, (trias, jura, cephalopoder, ostrakoder, biostrata; Wunderwelt, farbatlas)

Reiner VINKEN, 1974-87, (jura, paleoc, pal geografi, Hildesheim, NV-Europa)

Dieter VOGELLEHNER, Freiburg, 1972-81, (botanik, organismer, evolution)

Otto H. WALLISER, Göttingen, 1964, (sil, strat, graptoliter, condodonter)

Manfred WARTH, Stuttgart, 1963-94, (karb, trias, crustaceer, ostrakoder, biostrata, Tübingen; Wunderwelt)

Peter WELLNHOFER (f. 1936), München, 1968-2008, (jura, kridt, vert, reptiler, pterosaurer, Solnhofen, Tyskl)

Jobst W. WENDT, Tübingen, 1960-90, (sil, dev, strat, rugosa koraller, kridt, spongier, Europa, N-Amer)

K. WESTPHAL, 1970, (jura, strat, terbrat. brachiopoder)

Herman WEYLAND, 1954-64, (pal botanik; lehrbuch)

R. WIENHOLZ/ Roland W., Freiberg/Sa, 1957, (jura, strat, Krakow)

Rupert WILD, Stuttgart, 1975-78, (trias, jura, saurier, pterosaurer (flyvende reptiler), pal miljø; Wunderwelt)

Arnold ZEISS, Erlangen, 1968-77, (ord til dev, cephalopoder, bløddele og röntgen)

Bernhard ZIEGLER (f. 1929), Stuttgart, 1972-2008, (ord til dev, graptoliter, jura, strat, vert, pattedyr, ichnospor, Schwäbisches Alb; pal biologi, fossiler farbatlas)

Willi ZIEGLER, 1962-89, (dev, strat, conodonter, eoc, biostrat, vert, fisk, pattedyr, Messel) 

Franciszek J. ADAMCZAK (d. 2003?), Warschawa, Stockholm, 1961-91, PL,S, (sil, strat, sed, ostrakoder, beyrichienkalk, sed gesch)

Zofia ALEXANDROWICZ, 1966-67, PL, (kridt, sed gesch, Wolin)

Gertruda BIERNAT, 1973, (ord, strat, brachiopoder, Pol, Estl)

Larisa A. DOGUZHAEVA, 1974-2002, PL,S, (dev, jura, n-kridt, strat, cephalopoder, nautiloider, ammoniter, belemniter, Ahrensburg, Tyskl, Krim, NV-Kaukasus, USSR)

J. FEDEROWSKI/ Jerzy F. + U.B. GORIANOW, 1973, (ord, rugosa koraller, sed gesch, S-Estl)

H. GÓRKA, 1969-71, (ord, strat, mikrofossiler, Pol)

Zofia KIELAN/ Z. KIELAN-JAWOROWSKA (f. 1925), 1959-2006, (ord, strat, trilobiter, sed gesch, Pol, Böhmen, V-Götland, Sve, Skand)

Maria KIEPURA, Warszawa, 1962-65, (ord, dev, strat, bryozoer, sed gesch, Pol)

Jerzy MAŁECKI, Poznan, 1954-84, (ø-kridt, strat, oktokoraller, bryozoer, spongier, Pol)

Piotr MIERZEJEWSKI, Warszawa, 1973-2009, (ord, sil, strat, sed, kalkalger, annelider, chitinozoer, mikrofauna, brachiopoder, gastropoder, trilobiter, graptoliter, sed gesch, Pol)

Zdzisław MODLIŃSKI, 1971-82, (prækam, ord, strat, palæotektonik, trilobiter)

Stanislaw ORŁOWSKI, Warszawa, 1964-75, (kam, strat, fauna, trilobiter)

E. PIETRZENUK, 1961, PL,D, (jura, mikrofauna, foraminiferer, Dobbertin, DDR)

Ewa POPIEL-BARCZYK (1929-2000), Warszawa, 1968-77, (kridt, paleoc, strat, brachiopoder, Pol)

Krystyna POZARYSKA, 1952-67, (ø-kridt, paleoc, sed, strat, foraminiferer)

Andrzej RADWANSKI, Århus, Warszawa, 1973-83, PL,DK, (kridt, sed bassin, dansk-polske trug, tektonik)

Maria RÓZKOWSKA/ M. DEMBINSKA-ROSKOWSKA (1899-1979), Warszawa, 1955, (paleoc, sed, brachiopoder, gastropoder)

Anna STASIŇSKA, 1967-74, (ord, sil, strat, tab. koraller No, Sve, NØ-Pol)

E. TOMCZYKOWA, 1957, (sil, strat, trilobiter, graptoliter)

Adam URBANEK (f. 1928), Warszawa, 1958-2009, (ord, sil, strat, bryozoer, graptoliter, sed gesch, Pol) 

Dmitri L. KALJO, Tallinn, 1965-2008, EST, (ord, sil, strat, invert, koraller, pal miljø, Estl, Engl)

Valentina KARATAJŪTÉ-TALIMAA, Vilnius, 1973-2008, LIT, (sil/dev, chondrichtyes, Tuva, Rusl)

Einar R. KLAAMANN, 1961-83, (ord, sil, biostrat, tab. koraller, trilobiter, Estl)

Elga MARK-KURIK (f. 1928), Tallin, 1968-2000, (sil, dev, vert, tetrapoder, padde kæbefragment, fisk, finners udvikling, Saaramaa)

Ralf M. MÄNNIL (1924-90), Tallinn, 1958-89,1994 (ord, strat, sed sekvenser, bryozoer, brachiopoder, echinodermer, trilobiter, graptoliter, ichnofossiler; ord system, Estl, Balto-skand, Ø-Europa) 

Reet MÄNNIL (1931-2005), Tallinn, 1968-92, (sil, strat, trilobiter, biostrat, Estl), f.

Heldur NESTOR (f. 1935), 1961-99, (ord, sil, biostrat, stromatoporer, Estl), f.

L.I. SARV, Tartu, 1956-97, (ord, sil, strat, ostrakoder, sed gesch, Estl) 

T.N. ALICHOVA, 1951-60, USSR, (ord, sil, strat, brachiopoder, fauna, NV-Russisk platform, Litauen)

Elena I. ANDROSOVA (1915-2004), 1958-2000, USSR,RUS, (kridt, paleoc, strat, bryozoer)

Anna F. ABUSHIK, 1960-71, USSR, (sil, strat, ostrakoder)

E.A. BALASHOVA, 1953-76, (ord, strat, trilobiter, Baltikum, Rusl)

O.O.B. BONDARENKO, 1971, (ord, sil, biostrat, koraller, USSR)

Mikhail Ivanovich BUDYKO (f. 1920) + A.B. RONOV, 1964-82, (eokam, nedisning, snowball earth)

S.A. DOBROW + M.M. PAVLOVA, 1959, (n- til ø-kridt, strat, bivalver)

V.V. DRUSCHITS/ V.V. DRUTSCTITZ, Moskva, 1969-74, (n-kridt, strat, invert, ammoniter, Krim, treatise)

Roman Fedorovic GEKKER (R.F. HECKER 1900-91), Moskva, 1957-65, (ord, sil, boringer, jura, palæog, sed, strat, fauna, invert, cephalopoder, pal økologi, USSR, Estl, Antarktis)

A.L. JANSCHIN, Moskva, 1952, (palæog, strat, sed)

Boris Maksimovich KELLER (1912-97), Moskva, 1968-89, (prækam, strat, USSR)

N.P. MIKHAILOV, 1951, (ø-kridt, strat, ammoniter, V-USSR)

M.M. MOSKVINE, 1959, (kridt, strat, echinodermata)

D.P. NAIDIN (f. 1919), Moskva, 1952-83, (ø-kridt, strat, ammoniter, belemniter, USSR, Krim, Kakasus, V-Europa, N-Amer)

Yurij A. ORLOV, 1967, (sil til kridt, vert, fisk, bl.a. agnatha)

Z.E. PETRUNINA, Novokuznetsk, 1966-73, (ord, strat, trilobiter, Sibirien)

Rita Zhanovna H. ULST, 1974-92, (ord, sil, graptoliter, biostrat, USSR, Letl)

Mikhail A. SEMIKHATOV, 1966-74, (prækam, strat USSR)

Boris Seregeevich SOKOLOV (f. 1914), Novosibirsk, 1951-85, (prækam, strat, USSR, sil, strat, tab. koraller, Est)

 

1976-2000:

Helmut AHRENS, Berlin, 1976-94, (perm til tert, strat, lithstrat, Berlin, Brandenburg; brunkul)

Ferry ALBRECHT, Tosterglope, 1995-2004, (olig, mioc, serpulider, mollusker, gastropoder, Sternberg)

Jörg ANSORGE, Greifswald, 1988-2004, (jura, strat, sed, nautilider, eoc, cementsten, mollusker, insekter, vert, fisk, sed gesch, Grimmen, Greifwalder Oie, Vorpom, Danm)

Ilse BACH, Berlin, 1994, (oligoc, dinoflagellater, foraminiferer, Berlin, Brandenburg)

Reinhard BALDSCHUHN, 1977, (ø-kridt, strat, NV-Tyskl)

Klaus BANDEL (f. 1941), Kansas, Hamburg, 1984-2004, (kam, tidl. cephalopoder, hyoliter, jura, ø-kridt, gastropoder, NV-Tyskl, Faxe, Danm, N-Amer)

Werner A. BARTHOLOMÄUS, Hannover, 1992-2005, (prækam, kam til sil, sed, biostrat, stromatoporer, spongier, koraller, hyoliter, sporfossiler, trias, jura, ø-kridt til neog, mikrofauna, spongier, serpulider, bivalver, dekapoder, echinoider, vert, hajtænder, sed gesch,  Sylt, Han-nover, Niedersachsen, Pol, N-Europa)

M. BERNECKER + O. WEIDLICH, 1990, (paleoc, koralkalk, hexakoraller, Faxe, Danm)

Torsten BICKERT, Axel MUNNECKE, Christian SAMTLEBEN, Erlangen + Jürgen PÄTZOLD, Bremen, 1996-2009, (sil, brachiopoder, C- og O-isotoper, klima, Gotl)

Wolfgang BILZ, Eckernförde, samler, 1988-2007, (prækam, kam til sil, trilobiter, dev, jura, n-kridt til paleoc, kalkalger, bivalver, gastropoder, sed gesch, Eckernförde Bucht, Hemmoor, Schl-Hol, V-Jyll, Danm)

Rule von BISMARCK, 1987, (oligoc, eoc, baltisk rav)

Matthias BLANK, Bad Schwartau, 2000-05, (kam, ord, strat, skifer, trilobiter, graptoliter, Læså, Bornh, Danm, paleoc, flint, vert, hajtand)

Bernhard BRÜGMANN, Hamburg, samler, 1990-2009, (kam til dev, cephalopoder, conodonter, trilobiter, jura, ø-kridt, palæog, eoc, dekapoder, hummer, sed gesch, GroB Pampau, Se-grahner Berg, N-Tyskl)

Alfred BUCHHOLZ, Stralsund, 1988-2009, (kam, ord, strat, sed, sporfossiler, fauna, bryozo-er, brachiopoder, trilobiter, ostrakoder, sed gesch, Schl-Hol, Meckl-Vorp, Langeland, Danm)

Reinhard BÜLTE, SaBnitz, journalist, Stefan LIEBERMANN, Woltersdorf, 1994, (kam til sil, jura til tert, sed gesch, fossiler, Berlin, Brandenburg) + M. Zwanzig

Marco CLAUSSEN, Meldorf, 1995-97, (ø-kridt, vert, mosasaurer, mioc, fugleknogler, Kronsmoor, GroB Pampau)

Egon T. DEGENS (1928-89), Hamburg, 1979-1985, (mioc, sed, N-Tyskl, NV-Europa)

Gabriele DÜLGE, Altenholz/Kiel, 1988-99, (trias til neog, vert, chondrichtyes, hajer)

B. Wolfram ECKLOFF, Lübeck, 1999, (sed gesch, gesch, Schl-Hol)

Klaus H. EISERHARDT, Hamburg, 1987-97, (sil, chtinozoer, paleoc, okkergule hornsten, alger, mikro plankton gesch)

Karina ENDLER, Lübz, 1995, (oligoc, strat, ostrakoder, Sternberg)

Peter ENGELHARD, Altenholz/Kiel, 1987-99, (trias til neog, vert, fisk, chondrichtyes, hajer, hajtænder, sed gesch)

Georg ENGELHARDT, Postdam, 1990-2005, (kam, strat, sporfossiler, ord, bryozoer, morfologi, gastropoder, sed gesch, Brandenburg, Baltoskand)

Theo ENGESER, Tübingen, Hamburg, 1985-95, (sil, strat, nautilider, n-kridt, cepahalopoder, teuthider, Helgoland)

Hartmut ERNST, Hamburg, 1984-92, (ø-kridt, strat, bryozoer, koralzoner?, fauna, NV-Tyskl) + E. Voigt, M.G. Schulz

Werner ERNST, Greifswald, Frauenstein, 1991-2009, (jura, strat, lias-ton, vert, saurier, Emausaurus ernsti, Grimmen, Dobbertin, NV-Tyskl/ + W. ERNST, 1970-2003, (trias/jura, jura, strat, sed, Thüringen)

Glenn G. FECHNER (1955-2007), Berlin, 1989-2004, (jura, sed, höörsandsten, planterester, n- til ø-kridt, eoc, cementsten, dinoflagellater, vert, dinosaur hvirvel, Meckl-Vorp)

Lutz FÖRSTER, Malente, 1998, (paleoc, sed, sepulider, koproliter, vert, hajhtænder, MecklVorp)

Wolfgang B. FREESS, 1991-96, (jura, kridt, oligoc, strat, ammoniter, økologi, vert, fisk, chondrictyes, hajer, Niedersachsen, Sternberg)

André FREIWALD, Erlangen, 1990-92, (paleoc, eoc, insekter, Danm)

Peter FRENZEL, 1997-2004, (ø-kridt, strat, Østersøen, Rügen)

Christel GAUGER, Lüneburg, 1987, (eoc, sed, dekapoder, krabber, Fehmarn)

Max GIESSELER, Flensburg, samler, 1976-2003, (kam til sil, sed, sporfossiler, tab. koraller, bivalver, paleoc, flint, nautiler, sporfossiler, sed gesch)

Werner GLÖCKNER, 1982, (eoc, baltisk rav m. inkluser, arthropoder, insekter)

Heinrich GRABENHORST, 1994, (jura, sed, bivalver, Osterfeld, oligoc, dekapoder, krabber, Lyby/ Skive, Danm)

Klaus GRAGE (d. 1993/94), Eutin/Sielbek, 1976-78, (kam, sed, sporfossiler, jura, ammonit, sed gesch, Holstein)

Andreas GRANT, Schwerin, samler, 1996-97, (oligoc, mioc, strat, mollusker, vert, elasmobranchii, hajer, N-Tyskl)

Joachim GRÜNDEL, Berlin, 1990-2003, (jura, tert, oligoc, strat, spongier, mollusker, bivalver, gastropoder, Brandenburg, NØ-Tyskl)

Inge GÜRS, Eschborn, 1981, (eoc, sed, Londontonschollen, invert, vert, fisk, osteichtyes, fugleknogler, Fehmarn) + K. Gürs

Karl GÜRS (d. 2008), Flintbek, 1981-2008, (palæog, eoc, oligoc, neog, mioc, strat, sed, mollusk fauna, biostrat, vert, chondrichtyes, hajer, hajtænder, fugle, NV-Tyskl, Ø-Tyskl, Nordsø-bassinet, Mainzerbecken)

Wolfgang HANSCH, Greifswald, 1985-95, (ord, sil, dev, strat, biostrat, ostrakoder, fauna, sed gesch, Baltoskand)

Mike HARTMANN, Demmin, 1999-2009, (kam til paleoc, invert, ø-kridt, echinoider, oligoc, mollusker, sed gesch, Sternberg, Meckl-Vorp)

Tim HAYE, Heiligenhafen, Delémont, 1994-2009, D,CH, (jura, strat, ammoniter, eoc, oligoc, krabber, vert, hajer, tandhvaler, Johannitstal, Nordsøbassinet)

Ingo HERKSTROETER, Hamburg, 1999, (mioc, vert, fugleknogler, GroB Pampau)

Heinz HILBRECHT (f. 1958), Berlin, Zürich, 1986-96, D,CH, (kridt, strat, foraminiferer, bivalver, inoceramider, økologi, evolution, N-Tyskl) + G. Ernst

Ingelore HINZ/ Ingelore HINZ-SCHALLREUTER, Hamburg, Greifswald, 1993-2009, (kam til dev, strat, skolither, mikrofauna, receptakuliter, mollusker, crinoider, arthropoder, trilobiter, ostrakoder, trias, jura, eoc, planter, serpulider, sed gesch, Sylt, N-Tyskl, Meckl-Vorp, Skåne, Sve)

Marion HOMANN, 1991, (eoc, biostrat, diatomeer, fylogeni, Danm)

Alexander HULTZSCH, Stahnsdorf, 1986-94, (oligoc, mioc, sed, strat, tert schollen, Berlin, Brandenburg)

H. HUNZENDORF, 1987, (sed, k-t grænsen, Stevns, Danm)

Klaus IMLAU, Berlin, 1989, (sil, psilophytrester, sed gesch) + R. Daber

Volker JANKE, Schwerin, 1992-96, (paleoc, strat, echinodermata, oligoc, mollusker, bivalver, MalliB, Mors, Danm)

Werner JARITZ + W. KOCH/ Wilhelm K., 1977, (ø-kridt, strat, NV-Tyskl)

H. JÄHNLICHEN, Berlin, 2000, (trias til kridt, planterester, sed gesch, Mark Brandenburg, MecklVorp)

Klaus Dieter JÄNICKE, Seddin, 2000-05, (ord, sed, receptakuliter, blastoider, paleoc, dekapoder, krebs, crinoider, Brandenburg)

W. JUDENHAGEN, Hannover, 1990, (kridt, palæog, echinoider, Danm)

Joachim KAHLKE, Ammersbek/Hamburg, 1997-2009, (ø-kridt, paleoc, sed, bivalver, echinoider symmetri, vert, hajtand, NV-Tyskl, Limfjorden, Danm)

Gerhard KATZUNG (1935-2008), Greifswald, 1996-2004, (strat, strukturgeologi, MecklVorp)

Birgit + Günter KLUG, Lübeck, 1997-2001, (mioc, sed, strat, fauna, invert, vert, fisk, delfiner, fuglekogler, GroB Pampau, Niedersachsen) +

Günter KLUG, Lübeck, 2001-09, (mioc, Hol-steiner Gestein, Lübeck, Schl-Hol)

Helmut KNAPE, Berlin + Rolf TESSIN, Berlin, 1994, (perm til tert, strat, lithstrat, Berlin, Brandenburg) + H. Ahrens

Dirk KNAUST, Greifswald, Stavanger, 1988-2009, D,N, (trias, nautiler, sporfossiler, paleoc, eoc, sed, moler, strat, diatomeer, sed gesch, Rügen, Greiswalder Oie, Tyskl)

Lutz KOCH, Enneptal, 1984-2007, (ord til dev, karb, kridt, fossiler, NV-Sauerland, Ebbe-Gebirges, kridt, paleoc, sed, fossiler, Møn, Stevns, Bornh, Danm)

Rolf KOHRING (f. 1959), Berlin, 1989-2005, (ord, sil, ostrakoder, svampe, ø-kridt, reptiler, palæog til neog, insekter)

Jens KOPPKA, Greifswald, 2000-04, (kam til dev, strat, trilobiter, jura, fazies, mollusker, bivalver)

Karlheinz KRAUSE (f. 1932), Buxtehude, 1996-2009, (kam, sil, sed, sporfossiler, mobergella, ø-kridt til neog, spongier, brachiopoder, bivalver, gastropoder, crinoider, echonoider, moler, sed gesch, Tyskl, Falster, Limfjorden, Bornh, Danm, Kalmarsund, Skåne, Sve, N-Ital)

Brigitte KRUMBIEGEL, 1994-2005, (eoc, oligoc, baltisk rav)

Joachim LADWIG, Norderbrarup, 1993-2008, (n- til ø-kridt, paleoc, sed, vert, hajer, benfisk, osteichtyes, mosasaurer, Kronsmoor, Schl-Hol, Østersøen, Hannover, Münsterland)

Paul H. LAMBERS, Groningen, Berlin, NL,D, 1991-2000, (sil, mikrofauna, Balt, jura, kridt, fisk, lepidotes, actinopterygii, teleosetii, fauna, pal geografi, evolution, S-Tyskl)

Martin LANGE, Westerland/Sylt, 1992-96, (ord, sil, sed, biostrat, stromatoporer, spongier, ø-kridt, paleoc, træ m. teredo bivalver, echinoider, sed gesch, Sylt)

Jens LEHMANN, Bremen, 1986-2007, (ø-kridt, sed, strat, spongier, dekapoder, ammoniter, neog, mioc, mollusker, insekter, Twistringen, Münsterland, Westfalen)

Heilwig LEIPNITZ, Uelzen, 1979-2006, (ord, sed, spongier, bryozoer, brachiopoder, trilobiter, ø-kridt, tert, koraller, teredo bivalver, sporfossiler, vert, hajtænder, sed gesch, GroB Pam-pau, Hannover, Langeland, Danm)

Hans Jürgen LIERL, Linau/Hamburg, 1979-94, (kridt, paleoc til oligoc, mioc til plioc, sed, strat, moler, kieslalger, mollusker, vert, fugle, Schl-Hol, GroB Pampau)

Hans Werner LINAU, Hamburg, 1980-97, (ord, sil, strat, sed, vert, fiskerester, jura til mioc, dekapoder, vert, fiskerester, hajer, sed gesch, Sylt)

Hannes LÖSER, 1997-2009, (jura, kridt, palæog, koraller, tyndslib, sed gesch, Tyskl, NØ-Tyskl)

Hans LÜDDECKE, 1993, (oligoc, eoc, baltisk rav)

Jörg MALETZ, Greifswald, New York, 1986-97, D,US, (sil, strat, graptoliter, N-Tyskl, Sve)

Dorte MEHL, 1995, (ø-kridt, sed, spongier, NV-Tyskl)

Rudolf MENDE, Raisdorf/Kiel, 1993-2006, (kam, ord, sed, mobergella, dev, Eifel, ø-kridt, echinoider, eoc, krabber, Heiligenhafen, NV-Tyskl, Møn, Danm, masseuddøen)

Michael MENDEL, Hamburg, 1997, (ø-kridt, strat, bivalver, N-Tyskl)

Andreas MONTAG, Hamburg, 1979-2002, (ø-kridt, paleoc, strat, dekapoder, echinoider, eoc, olig, mioc, mollusker, dekapoder, krabber, sed gesch, Schl-Hol, Skive, Danm)

Herbert J. MOTHS, Geeshacht, 1985-2009, (ord, strat, sed, tab. koraller, trias, musl.kalk, jura, vert, ichtyosaurer, ø-kridt, palæog, mioc, bryozoer, koraller, bivalver, gastropoder, de-kapoder, krabber, echinodermata, vert, bruskfisk, benfisk, hvaler, delfin, skildpadder, sed gesch, GroB Pampau, NV-Tyskl, MalliB, Sternberg, Meckl-Vorp, Niedersachsen, Holl, Kallo, Belg, Skive, Gram, Danm)

Klaus MUHS, Schönberg, 1999-2007, (kam, ord, sed, spongier, conularier, cephalopoder, trias, jura, ø-kridt, paleoc, flora, planter, bivalver, vert, fisk, benfisk, sed gesch, Schl-Hol)

Jörg MUTTERLOSE, Bochum, 1984-97, (n-kridt, strat, biostrat, cephalopoder, Hannover, NV-Tyskl)

Norbert NORDMEYER, 1977, (kam til sil, trilobiter, sed gesch)

Friedrich H. PFEIL, 1983, (jura til palæog, strat, vert, fisk, chondrichtyes, hajer)

Artur PIEHL, Lauenburg, 1985-2008, (oligoc, strat, foraminiferer, mollusk fauna, bivalver, gastropoder, vert, hajer, GroB Pampau, Schl-Hol, Meckl-Vorp, Nordsøbassinet, Niedersach-sen) + T. Haye

Stefan POLKOWSKY, Schwerin, 1990-2005, (kam til sil, strat, trilobiter, jura til oligoc, mollusker, gastropoder, dekapoder, krabber, echinodermata, vert, hajtænder, sed gesch, MalliB, Sternberg)

Werner PRANGE, Kronshagen, 1993-97, (perm, strat, fauna, Lieth/Elmshorn, Schl-Hol)

Rolf REINECKE (f. 1943), Stralsund, 1986-2007, (jura, eoc, sed, baltisk rav, kystformationer, Østersøen, Rügen, Mare balticum)

Thomas REINECKE, Bochum, 1981-2008, (eoc, oligoc, mioc, plioc, dekapoder, vert, fisk, tun, hajer, Sternberg, Mainzer-Becken, NV-Tyskl, Tyskl, Holl, Kallo, Belg, Gram, Danm)

Stefan REISS, Schnega, 1994, (ø-kridt, ammonit, hajtand, sed gesch)

Joachim REITNER, Berlin, 1985, (n-kridt, cephalopoder, teuthider, Helgoland) + T. Engeser

Andreas E. RICHTER, Bremen, 1978-2003, (kam til neog, invert, ammoniter, vert, planter, Tyskl, Frankenjura; lehrbuch)

Wolfgang RIEGRAF, 1984-2001, (jura, ø-kridt, biostrat, foraminiferer, sed gesch, NV-Tyskl)

Fritz RITSCH (1925-2005), Kiel, 1999, (tert, mioc, strat, bivalver, gastropoder, NV-Tyskl, Holl, Pariser-bækkenet, Frankr, NV-Europa)

Reiner RITZ, 1990-96, (ord, sed, fauna, nautilider, gesch fossiler, Schl-Hol, Hällekis, Sve)

Carsten ROHDE, Norderstedt, 1989, (ord, sil, sed, cephalopoder, sed gesch, Schl-Hol)

Ronny RÖSSLER (f. 1965), Chemnitz, 1994-2007, (karb til trias, planter, forstenet skov, arachnider, økosystemer, Chemnitz, Westfalen, Europa)

Klaus RUDAT, 1993, (paleoc, eoc, baltisk rav)

Frank RUDOPLH, Wankendorf, 1986-2009, (kam til sil, strat, biostrat, sporfossiler, conularier, cephalopoder, mollusker, trilobiter, jura, kridt, palæog, arthropoder, sed gesch, Schl-Hol, Østersøen, Baltoskand)

Jes RUST (f. 1963), Göttingen, 1990-2000, (paleoc, eoc, insekter, dagsommerfugle, fylogeni, Mors, Danm)

Manfred SAAGER, Reinbek, 1977, (oligoc, vert, hvalhvirvel, sed gesch)

Abdul Ahad SALAH, Hamburg, 1980-82, (ø-kridt, paleoc, strat, echinoider, sed gesch, N-Tyskl, Danm)

Dieter SCHLEE, 1978-90, (eoc, baltisk rav m. inkluser, arthropoder)

Paul SCHMIDT-THOMÈ, München, 1987, (trias, kridt, strat, Helgoland)

Steffen SCHNEIDER, Berlin, 1994-2001, (kam til sil, jura til tert, fossiler, ø-kridt, biostrat, dinoflagellater, vert, dinosaur hvirvel, oligoc, oktokoraller, Sternberg)

Gerhard SCHÖNE, Hamburg, 2000-08, (paleoc, sporfossiler, sed gesh, Schulauer Ufer)

Johannes H. SCHROEDER, Berlin, 1994, (oligoc, mioc, sed, tert schollen, Berlin, Brandenburg)

F. SCHRÖDER, 1999, (paleoc, eoc, insekter, Danm) + J. Ansorge

Michael SCHRÖDER, 1995, (jura, strat, gastropoder, N-Tyskl, Pol)

Udo SCHRÖDER/ U. SCHROEDER (d. 2008), Neumünster, 1997, (ø-kridt, strat, fauna, vert, fisk, osteichtyes, Lägerdorf, Kronsmoor)

Eckhard SCHÜTZ, Norderstedt, 1995-96, (kam, sed, sporfossiler)

Herbert SEE, 1998, (ord, sed, lituiter, Rügen)

Alfred SELMEIER, 1986, (palæog, fossilt træ, sed gesch)

Jutta SOLCHER, Egestorf, 1997-99, (sil, dev, strat, sed, tab. koraller, vert, fiske fauna, hudtænder, N-Tyskl)

Ulrich STAESCHE, Isernhagen, 1999, (mioc, vert, delfin, Hemmoor)

Hans-Jürgen STEPHAN, Kiel, 1984-87, (eoc, strat, Heiligenhafen, Fehmarn)

Hans H. STÜHMER, 1982-86, (trias, n- til ø-kridt, strat, fossiler, Helgoland)

S. TAHER-AHMED (+ Ulrik LEHMANN), 1978, TYR,D, (ø-kridt, spongienåle, sed gesch)

Uwe-Micael TROPPENZ, Hamburg, 1983-87, (ord, sed, mollusker, gastropoder, trilobiter, sed gesch, Drehnte)

Holger TÜXEN, Schiol/Flensburg, 1998-2008, (ø-kridt, sed, dekapoder, vert, mosasaurtand, Hüllerup, mioc, kvart, eem, bivalver, gastropoder, Flensburg, Broagerland, Danm)

Heidi WAGNER, Hamburg, samler, 1998-2006, (ord, sed, trilobiter, dev, mikrofossilier, conodonter, eoc, dekapoder, krabber, Niedersachsen)

Dieter WALOSSEK/ D. WALOSZEK, Bonn, Ulm, 1985-2003, (kam til dev, strat, trilobiter, crustaceer, ostrakoder, morfologi, Sve)

Bernd WEBER, Potsdam, 1998-2002, (kam, sed, sporfossiler, mobergella, hyoliter, Brandenburg, Kalmarsund, Sve)

Ehrengard WEICKER, Hamburg, 1999, (ø-kridt, flint, dekapoder)

Reiner WILLMANN, 1977-92, (paleoc, eoc, insekter, Danm)

Fritz-Nielsen WISSING, Reinbek, 1992-2000, (mikro pal, teknik)

Solveig WITTECK, Oststenibek, samler, 1998-2008, (ø-kridt, palæog, eoc, sed, dekapoder, vert, benfisk, osteichtyes, GroB Pampau, Bad Oldesloe, Aggersund/Limfjorden, Danm)

Artur WITTERN (f. 1914), Barmstedt, 1997-2004, (kam til sil, jura til neog, sed gesch, fossiler, Schl-Hol, Hamburg)

Friedrich WEINBRECHT (d. 2008), Glücksburg, 1987-2002, (mioc, sed, Flensburger Gestein, gastropoder, N.Tyskl, Enderupskov, Danm)

Dieter WEYER (f. 1937/38), Magdeburg, 1984, (ord, rugosa koraller, sed gesch, Mark Brandenburg, Baltoskand)

Wilfried WICHARD, Hamburg, 1998-2004, (eoc, baltisk rav m. inkluser, planter, invert, arthropoder, insekter, spindlere)

Kurt WIEDENROTH, 1995, (n-kridt, strat, NV-Tyskl)

Wolfgang ZESSIN, JasnitB/Schwerin, 1983-2009, (kam, ord, ichnospor, trilobiter, karb, jura, sed, insekter, libeller, Hagen-Vorhalle, Ruhr, Halle, vert, ichtyosaur, krokodille, kridt, paleoc, dekapoder, eoc, insekt fauna, pattedyr, sed gesch, Grimmen, Dobbertin, Meckl-Vorp)

Michael ZWANZIG, Berlin, 1994-2003, (kam til sil, jura til tert, eoc, strat, fossiler, insekter, sed gesch, Berlin, Brandenburg)

H. AKKERMANN et al., 1986, D, (sed gesch, gesch, Westfalen)

Michael R.W. AMLER, Marburg, 1986-2000, (dev, karb, strat, mollusker, bivalver, systematik, Oberharz)

Rainer AMME, Sarstedt/Hannover, 1991-2008, (sil, dev, trias, strat, crinoider, ø-kridt, fauna, spongier, bryozoer, ammoniter, belemniter, echinodermata, vert, reptiler, Niedersachsen, Eifel, Hannover, Thüringen, N-Tyskl)

Manfred BARTHEL (f. 1924), Berlin, 1976-2006, (fossile planter, Thüringen) + U. Dernbach

Herbert BASCHIN, 1998, (ø-kridt, strat, bivalver, serpulider, Münsterland)

Martin BASSE + Peter MÜLLER, 1996-2006 (dev, strat, trilobiter, Eifel)

Reinhardt BAUDENBACHER, 1990-91, (jura, sed gesch, Leipzig)

Günther BEHRMANN, Bremerhaven, 1995-2006, (eoc, mioc, vert, hvaler, Niedersachsen)

Markus BERTLING, Göttingen, Münster, 1989-2000, (trias, jura, ø-kridt, strat, koraller, mollusker, bivalver, gravegange, ichnospor, fauna, biostrat, Westfalen, N-Tyskl)

Olaf R.P. BININDA-EMONDS, Jena, Oldenburg, evolutionsbiolog, 1997-2007, CAN,D, (kridt til mioc, pattedyr, supertree, dinosaurer)

Joachim BLAU, Rosbach, 1993-2000, (jura, kridt, paleoc, dekapoder, taxonomi, koproliter)

Wolfgang BÖHME, zoolog, 1999, (kam, arthropod, Sibirien, eoc, rav, vert, reptil, firben)

Edgar BÖHMECKE Sen., Hannover, 1996-97, (ord, strat, conularier, receptauliter, ø-kridt, bivalver, N-Europa)

Brigitte BRAUCKMANN, Clausthal, 1991-2000, (dev, karb, mikrofauna, mollusker, insekter, spindlere, morfologi, Hagen-Vorhalle, Ruhr, jura, strat, kalkalger, mollusker, Hildesheim) +

Carsten BRAUCKMANN, Clausthal, 1987-2005, (samme + ord til dev, fossiler, Ebbe-Gebirges, Nordrhein-Westfalen)

Annette BROSCHINSKI/ A. RICHTER, Hannover, 1997-98, (perm, trias, jura til ø-kridt, strat, koraller, mollusker, echinodermata, vert, benfisk, osteichtyes, reptiler, dinosaurer, Hanno-ver, Tyskl)

Ulrich DERNBACH (f. 1939), Heppenheim, 1992-2002, (trias til palæog, auracaria planter, fossile planter og skove)

Jason A. DUNLOP, Berlin, 1996-2007, (karb, insekter, arachnider, myriapoder, Skotl, Euro-pa)

A. DUVE, 1997, (jura, invert fauna, vert, plesiosaur hvirvel, Rössig)

Rudolf FISCHER, Hannover + Nicole ROGELLA/N. SCHRÖDER-ROGELLA, Dresden, 2000, (muslinger, systematik) + M.R.W. Amler

Doris FREDD, 1994, (trias, sed, crinoider, Lamerden/Kassel)

Udo FRERICHS, Langenhagen/Hannover, 1978-2009, (n- til ø-kridt, paleoc, biostrat, planter, spongier, koraller, bivalver, cephalopoder, belemniter, dekapoder, crinoider, echinoider, vert, fisk, lepidotii, hajer, havreptiler, ichtyosaurer, elasmosaurer, mosasaurer, dinosaurer, Münchehagen, Niedersachsen, Hannover, NV-Europa)

Karl Albert FRICKHINGER (f. 1924), 1994-2005, (jura, pladekalk, fossilien atlas, fisk, Solnhofen)

Franz Theodor FÜRSICH, Würzburg, 1977-2001, (ord, sil, strat, sed, graptoliter, Wales, jura, koraller, bivalver, tafonomi, S-Tyskl, Frankr, Engl, Port)

Ingrid GLAUB, Senckenberg, 1997-2004, (sil, jura, n-kridt, strat, conodonter, mikropal, bioerosion, V-Europa, N-Atlant)

Uwe GLOY, 1995, (ø-kridt, vert, fisk, actinopterygii, Hannover) + J. Kriwet

Wito GOHLKE, Fürstenwalde, 1993, (ø-kridt, sed, vert, mosasaurtand, Niedersachsen)

Hans-Joachim GREGOR, München, 1978-2008, (jura, tert, mioc, planter, makroflora, frugt, frø, palgeografi, Niederrhein, Tyskl)

Elke GRÖNING, Clausthal, 1997-2005, (dev, karb, mollusker, insekter, spinldere, morfologi, Oberharz, Hagen-Vorhalle, Ruhr)

Matthias HABETHA, Eutin, 1994, (kam, perm, trias, arthropoder, insekter)

Hans HAGDORN (f. 1949), Ingelfingen, 1978-2004, (trias, strat, muschelkalk, mollusker, crinoider, vert, saurier, Würtemberg, SV-Tyskl, Tyskl, Schlesien; pal zoologi)

Heinz HAGEMANN, 1983-84, (jura, kridt, vert, chondrichtyes, hajer)

Norbert HAUSCKE, Halle, 1988, (trias, sporfossiler, Tyskl)+ D. Knaust

Joachim HAUSER (f. 1947), Bonn, 1997-2003, (dev, strat, crinoider, echinodermata, Eifel; saml. Schultze)

Gerhard HÄGELE, Düsseldorf, 1997, (jura, strat, gastropoder, schwäbische Jura)

Ulrich H.J. HEIDTKE, 1995, (karb, vert, fisk, aconthodi, Hagen-Vorhalle, Ruhr)

Elmar P.J. HEIZMANN (f. 1943), Stanheim, 1998-2003, (tert, vert, pattedyr, fossiler, Schwarzwald til Ries)

Carsten HELM, Hildesheim, 1997-2006, (sil, dev, strat, rugosa koraller, jura, ø-kridt, mioc, kalkalger, foraminiferer, spongier, koraller, asteroider, echinodermata, Nidersachsen, Han-nover, Eifel, Twistringen, Lüneburg, Sylt, N-Tyskl, Gotl, Sve, Østr)

Georg HERLEMANN (1903-92), Bendestorf, Lüneburg, 1981-84, (ø-kridt, tert, eoc, strat, foraminiferer, gastropoder, sed gesch)

Fritz van der HOCHT, Mainz, Köln, 1978-2007, (eoc, oligoc, mioc, vert, chondrichtyes, hajer, pal klima, NV-Tyskl-bækkenet, Belg)

Hans Josef JUNGHEIM, Erfstadt, 1996-2000, (dev, strat, brachiopoder, Rhinen, Mulde, Eifel)

Ulrich KAPLAN, Gütersloh, 1980-96, (n- til ø-kridt, strat, ammoniter, Teutoburger Wald, Tyskl, Engl)

Klaus-Peter KELBER, Würzburg, 1995, (trias, jura, planter, flora)

G. KLISCHIES, 1979, (ø-kridt, strat, S-Niedersachsen)

Stefanie KLUG, Berlin, 1993-2008, (jura, vert, chondrichtyes, hajer, taxonomi, S-Tyskl)

Wighart von KOENIGSWALD, Bonn, 1994-2004, (eoc, invert, vert, fauna, Grube Messel, erdgeschichte, Rheinland)

Dieter KORN, Tübingen, 1999-2001, (karb, cephalopoder, ammoniter, evolution)

Wilhelm KÖNIG, Hannover, 1988-2000, (sil, strat, trilobiter, Böhmen, karb, flora, fauna, Saarland, jura til ø-kridt, foraminiferer, spongier, koraller, bivalver, Hannover)

Jürgen KRIWET, Berlin, Bristol, München, D,UK, 1993-2008, (ø-jura, vert, fisk, actinopterygii, hajer, taxonomi, Hannover, S-Tyskl)

Frank LANGENSTRABBEN, 1993, (dev, biostra, grønalger, Eifel)

Jürgen LEGANT, 1999-2003, (ø-kridt, strat, nautilder, fauna, echinodermata, Münsterland, Westfalen)

Ulrich LEMKE, Wetter/Ruhr, 1990, (ord til dev, fossiler, Ebbe-Gebirges) + L. Koch

Gerhard LICHTER (f. 1925), Biberbach/Riss, 1979-2002, (fossiler, planter, invert, vert)

Dieter LUTTERMANN, Ems, 1997-2002, (kam, sed, strat, sporfossil Xenusion, sil, trilobiter, Münsterland)

Helmut MAYR, München, 1991-98, (fossiler, versteinerungen)

Dirk MEYER, 1983-86, (n-kridt, fauna, koraller, Münsterland)

Rolf K.F. MEYER, 1991-2005, (erdgeschichte, Urdonautal, Eichstätt, Solnhofen, Fränkische Schweiz)

Wilhelm MEYER (f. 1932), Bonn, 1996-2004, (fossiler, sten, Rheintal, Eifel)

Ioannis MICHELIS et al., 1996, (jura, vert fauna, Westfalen)

Hans-Georg MITTMEYER, Mainz, 1980, (dev, fauna, forstenet liv under röntgen, fossiler, S-Tyskl) + W. Stürmer

Kurt MOHR (f. 1926), Clausthal-Zellerfeld, 1982-98, kridt, strat, fossiler, Harzvorland, Harz, S-Niedersachsen)

Carla MÖLLER, Hannover, 1982-87, (kam til ø-kridt, koraller, fossile spor, sed gesch)

Alexander MUDROCH (f. 1966), Hannover, 1993-2001, (jura, vert, fisk, neoptygerii, actinopterygii, otolither, elasmobranchii, hajer, N-Tyskl)

Arnold MÜLLER, Leipzig, 1983-93, (ø-kridt, oligoc, fauna, flora, vert, hajer, pal økologi, Leipziger Tiefland u. Becken, Höver, Westfalen)

Kurt NIEDZIOCKA, 1987, (biostrat, foraminiferer)

Alexander NÜTZEL, München, Erlangen 1993-2007, (perm/trias, ø-kridt, paleoc, mioc, strat, gastropoder, S-Tyskl, Faxe, Danm, Tjekk, N-Amer)

Harald POLENZ, 1999-2004, (karb til neog, strat, Ruhr, jura, kridt, planter, ammoniter, vert, saurier, Tyskl)

Adrian POPP, Lehrte/Ahlten, Kassel, 1998-2003, (kam, ord, strat, hyoliter, trilobiter, Niedersachsen)

Giesela PÖHLER (d. 2000, 70), Hamburg, 1996, (perm, tert, strat, sed gesch, Mainzer-bækkenet)

Ernst PROBST, 1993-94, (trias til ø-kridt, vert, dinosaurer, Tyskl)

Wolf-Ernst REIF, Tübingen, 1978-97, (neog, vert, squamation, hajer, morfologi, økologi)

Elke RICHTER, 1994, (dev, strat, mollusker)

Erich RICHTER (1909-99), Leipzig, økonom, 1982-86, (prækam, kam til ø-kridt, vert, saurier knogler og tænder, paleoc til mioc, strat, flint, sed gesch)

Rosemarie ROTH, Darmstadt, 1999-2003, (jura, ø-kridt, strat, biostrat, fauna, mollusker, ammoniter, nautilider, crinoider, vert, ichtyosaurer, Hannover, Münsterland)

Peter ROTHE (f. 1936), Mannheim, 2000-05, (prækam, kam til neog, strat, flora, fauna, sporfossiler; erdgeschichte, geologi Tyskl)

Monika ROTHGAENGER, Kallmünz + Martin RÖPER, Solnhofen, 1999-2000, (jura, pladekalk, Pfalz, Solnhofen, Schernfeld, Brunn, Hienheim)

Wilfried RÖNNFELD, Tübingen, 1987-99, (ord til neogen, biostrat, foraminiferer)

Erwin RUTTE (d. 2007, 83), Würzburg, 1981-2003, (strat, erdgeschichte, M- og Ø-Bayern)

Martin RÜCKLIN (f. 1972), Karlsruhe, 2000-04, (dev, vert, fisk, jura, plesiosaurer)

Daniel SÄBELE, Hannover, 1998-2007, (jura til ø-kridt, strat, bivalver, gastropoder, nautilider, ammoniter, vert, fiskekæbe, Hannover, Münsterland)

Stephan SCHAAL, 1988, (eoc, vert, fisk, osteichtyes, actinopterygii, pattedyr, Messel)

Gerhard SCHAIRER, München, 1981-2003, (kridt, lith strat, Europa, Asien)

Priska SCHÄFER, Kiel, 1994-2003, (perm/trias, strat, bryozoer, fauna, Europa, Eurasia)

Rainer SCHÄFER (d. 2003, 61), Burgsteinfurt, samler, 1982-2002, (ord, sil, trilobiter, ostrakoder, jura, n-kridt, sed gesch, Münsterland, Westfalen)

Victor SCHLAMPP, 1988-2008, (jura, strat, sed, bivalver, ammoniter, belemniter, Rhein,  Sulzkirchen, Fränkische Alb)

Rudolf SCHLEGELMILCH, 1976-98, (jura, strat, ammoniter, S-Tyskl)

Thomas SCHLÜTER, 1982-95, (palæog, neog, insekter)

Hermann SCHMIDT-KALER, 1991-2005, (erdgeschichte, Urdonautal, Eichstätt, Solnhofen, Fränkische Schweiz, München) + R.K.F. Meyer

Joachim SCHORMANN (1942-2002), Hannover, 1987-98, (ø-kridt, palæog, fauna, echinoider, Kronsmoor, Schl-Hol, Münsterland, Hannover)

Heinrich SCHÖNING, Bad Laer, 1977-2005, (kam til sil, strat, sed, trilobiter, ostrakoder, dev, brachiopoder, gastropoder, ø-kridt, belemniter, paleoc, eoc, fossilt træ, foraminiferer, teredo bivalver, sed gesch, Osnabrück, Münsterland Bad Laer, Niedersachsen)

Bernt SCHRÖDER, Bochum, 1977, (strat, Fränkische Schweiz u. Vorland)

Angelika SCHWAGER, Hannover, 1996-99, (jura, n-kridt, strat, fauna, mollusker, ammoniter, echinoider, vert, fisk, reptiler, dinosaurer, Niedersachsen)

Ekbert SEIBERTZ, 1977-86, (n- til ø-kridt, biostrat, bivalver, echinoider, Pennsylvania, US)

Gerd SEIDEL, Weimar, 1992-2003, (strat, Thüringer Becken, Thüringen)

Dolf SEILACHER (syn. Adolf S., f. 1925), 1985-2008, D,US, (kam til neog, strat, biostrat, sporfossiler)

Paul A. SELDEN, 1992, (karb, arthropder, insekter)

Harald STAPF, Tübingen, biolog, 2000-01, (planter, oligoc, vert, chondrichtyes, hajer, chimærer, Mainzer-Becken)

Jens STEFFAHN, 1999-2005, (ø-kridt, biostrat, foraminiferer, Hannover)

Walter STEINER (f. 1935), Weimar, 1986-93, (karb til kridt, vert, saurier, erdgeschichte, Europa)

Hans Jürgen STERLEY, Bad Schwartau, 1978, (jura, strat, ammoniter, sed gesch)

Helmut STURM, Hildesheim, 1999, (jura, strat, kalkalger, mollusker, Hildeheim)

Thomas STUWE, Münster, Ennigerloh, 1999-2009, (n- til ø-kridt, strat, lithstrat, mollusker, belemniter, echinoider, planter, vert, fisk, biostrat, fauna, Münsterland)

Detlev THIES, Hannover, 1985-2002, (jura, n-kridt, vert, fisk, actinopterygii, chondrichtyes, neoselachii, hajer, fylogeni, Tyskl, S-Engl, Lit, Austral)

H.J. THORWARTH, Leipzig, 1991, (ø-kridt, strat, echinoider)

David M. UNWIN, Berlin, Leicester, 1986-2006, D,UK, (jura, kridt, vert, pterosaurer, Engl, Tyskl, N-Amer, Kina)

Otfried WAGENBRETH (f. 1927), Freiberg, 1999-2003, (strat, Arkona til Fichtelgebirge; historisk geologi, Tyskl)

Werner K. WEIDERT, 1988-2002, (ø-kridt, paleoc, strat, mollusker)

Wolfgang WEIDEHAUS, 1996-97, (gesch fossiler, Hannover)

Bernd WENZEL, 2000, (sil, brachiopoder, skalstrukturer, N-Europa)

Norbert WILCSEWSKI, Borntraeger, 1995, (Mainfranken, Rhön) + E. Rutte

Raymund WINDOLF, 1993-98, (jura til ø-kridt, vert, dinosaurer, Niedersachsen, Tyskl)

Frank Armin WITTLER, Köln, Darmstadt, 1991-99, (jura, ø-kridt, strat, biostrat, kalkalger, planter, koraller, mollusker, bivalver, serpulider, ammoniter, nautilider, belemniter, echino-dermata, dekapoder, vert, fisk, chondrichtyes, havreptiler, ichtyosaurer, NV-Tyskl, Dort-mund, Hannover, Münsterland)

G. WOLF, 1980, (ord, sil, polychaeter, sed gesch)

Ernst Otto WOLF, 1995, (ø-kridt, sed, S-Münsterland)

Jörg WUNDERLICH, Straubenhardt, 1986-97, (karb til palæog, eoc, insekter, spindlere, arachnider, Wiesbaden)

Dietrich ZAWISCHA, Wunstorf/Hannover, 1979-2004, (jura til ø-kridt, eoc, strat, bryozoer, bivalver, gastropoder, cephalopoder, belemniter, vert, reptiler, baltisk rav m. inkluser, sed gesch, Hannover, Bitterfeld)

 

A. BLASKIEWICZ, 1980, PL, (ø-kridt, strat, ammoniter, Pol)

Jerzy DZIK, Warszawa, 1978-2003, (kam til sil, strat, sed, bryozoer, cephalopoder, nautilider, hyoliter, arthropoder, conodonter, Balt, trias, vert, tetrapoder, reptiler, schlesische sau-rier, Krasiejów)

Gerard GIERLINSKI, Warzawa, 1990-2004, (trias, n-jura, theropoder, dinosaurer, sauropoder, fodspor, sydl. Pol, Högenäs, Skåne, S-Sve) + J. Milan, G. Niedwiedzki

Rajmond GWOZDZ, København, 1984-94, PL,DK, (sed, k-t grænsen, irridium, Stevns, Danm) + H.J. Hansen

Aleksandra KOHLMAN-ADAMSKA, 1993-2001, (palæog, ravskoven, planter, pollen)

W.A. KOWALSKI, 1978, (kam, sed, sporfossiler)

Anna KOZLOWSKA-DAWIDZIUK, Warszawa, 1990-2004, (sil, strat, graptoliter)

Wilhelm KRACH, 1981, (paleoc, strat, fauna, Pol)

Cyprian KULICKI, 1994-2002, (sil, graptoliter) + P. Mierzejewski

Marcin MACHALSKI, Warszawa, 1994-2005, (ord, sil, cephalopoder, ø-kridt/paleoc, strat, ammoniter, sed gesch, Pol, Stevns, Danm)

Grazyna MIERZEJWESKA 1978-82, (ord, strat, graptoliter, sed gesch) + A. Urbanek, P. Mierzejewski

A.W. SKALSKI, 1999, (palæog, neog, insekter, fylogeni)

Lech TELLER, Warszawa, 1986-2007, (sil, strat, graptoliter, Ø-Europa, Can)

Alfred UCHMAN, Krakow, 1988-2006, (ord, dev, jura til eoc, ichnospor, biostrata, pal miljø,

Pol, Bornh, NV-Europa) + R.G. Bromley

Janusz UCHMANSKI, Warszawa, 1990, (ord, sil, graptoliter) + A. Urbanek

Ireneusz WALASZCZYK, Warszawa, 1993-2004, (ø-kridt, bivalver, cephalopoder, echinoider, S-Pol, N-Tyskl, SV-Frankr)

Anna ZYLIŃSKA, 2000-06, (kam, strat, trilobiter, biostrat, biogeografi, M-Pol)

 

Heikki BAUERT, Tallinn, 1989-95, EST, (ord, sil, strat, Estl, Baltoskand)

Linda HINTS, Tallinn, 1993-2008, (ord, strat, brachiopoder, graptoliter, fazies, pal miljø, biodiversitet, evolution, Estl, Baltoskand)

Jüri KASK, 1992-95, (kam til sil, sed gesch, geotoper, Estl)

Tõnu MEIDLA, Tartu, 1997-2005, (ord, sil, strat, sed, ostrakoder, Estl, Bornh, Danm)

Jaak NŌLVAK, Tallinn, 1997-2008, (ord, strat, sed fazies, chitinozoer, biostrat, pal miljøer, Ø-Balt, Ukraine)

Anto RAUKAS (f. 1935), Tallin, 1992, (ord, strat, Estl)

Arvo K. ROOMUSOKS, 1979-2004, (ord, strat, brachiopoder)

Oive TINN, Tartu, 1999, (ord, strat, komstadkalk, ostrakoder, Bornh, Danm)

 

S.V. MARGULIS, 1977-93, LIT?, (ord, strat, mikro pal, Lit)

Juozas PASKEVICIUS, Vilnius, 1996-2007, (ord, strat, brachiopoder, Baltisk palæobasin)

Živillé ŽIGAITE, Villeneuve, Vilnius, 1993-2008, F,LIT, (sil/dev, fisk, chondrichtyes, tidl. hajer, Tuva, Rusl)

 

Alina I. IAKOVLEVA, Moskva, Århus, 2000-07, RUS,DK, (paleoc/eoc, dinoflagellater, pal geografi, NØ-Rusl, N-Atlanten)

Evgenij J. BAZABOSHKIN, Moskva, ca. 1990, ingen artikler, USSR/RUS, (n-kridt, ammoniter)

Ljudmila Nikolaeva BOLSAKOVA, 1985, (stromatoporer, Mongoliet)

L.I. EGOROVA et al., 1982, USSR, (kam, strat, trilobiter, Sibirien)

Mikhail Aleksandrovich FEDONKIN (f. 1946), Moskva, 1977-93, USSR,RUS, (prækam, kam, ord, biostrat, sporfossiler, Russisk platform, Ukraine)

R.V. GORYUNOVA, Moskva, 1985-2004, (ord til perm, strat, bryozoer)

Gennady N. KISELEV, 1995-2005, (ord, sil, strat, cephalopoder)

Tatjana (Tanya) KOREN, 1986-2005, (ord til dev, strat, graptoliter)

A.A. KRASNOBAEV, 1983-86, (prækam, strat, Zr, USSR)

D.E. MAKARENKO, 1976, (paeoc, strat, mollusker, USSR)

Leonid E. POPOV, 1989-94, (kam, ord, strat, brachiopoder, Rusl, Kazakhstan, V-Götland, Dalarne, Sve, Skand) + L.E. Holmer

Maria E. RAABEN, Moskva, 1989-2005, (prækam, sil, strat, mikrostromatoliter, økosystemer) + B.M. Keller

Sergei V. ROZHNOV, Moskva, efter 1990, (kridt, paleoc, strat, echinoider, echinodermata)

Vladimir Nikolaevic SERGEEV, 1992, (mikrofossiler)

Nina Andreevna VOLKOVA, 1990, (kam, arkitrarcher, V-Europæiske platform)

Jury ZAIKA, 1995, (ord, sil, kridt, strat, koraller)

Michael A. ZUYKOV, St. Petersborg, 1995-2008, (ord, strat, brachiopoder, Sve, Ø-Balt, V-Rusl)

 

2001-10:

Jochen AUE, Magdeburg, 2001-07, (ord, strat, sed, spongier, crinoider, echinoider, karb, trias, jura til ø-kridt, oligoc, planter, padderokker, bregner, lepidodendrae, mollusker, gas-tropoder, belemniter, dekapoder, echinodermata, vert, hajer, ægkapsler, flyvende reptiler, Rügen, M-Tyskl, Sachsen-Anhalt, Estl)

Werner BECKERT, Hohendorf, 2006, (ord, sed, bryozoer, brachiopoder, trilobiter, Langeland, Danm)

Lydia BEUCK + Max WISSHAK, Erlangen, 2008, (sil, stromatoporer, sporfossiler, bioerosion, Gotl)

Reinhard BRAASCH, Raben-Steinfeld, 2005, (oligoc, sed, dekapoder, Pinnow, MecklVorp)

Harry BREITKREUZ, 2005, (oligoc, vert, elasmobranchii, hajer, Sternberg Gestein, N-Tyskl)

Jan DEPPERMANN, Malente, 2004, (mioc, strat, echinoider, Schl-Hol)

Werner DRICHELT, Kiel, 2005, (ord, strat, cystoider, fylogeni)

Hans Ulrich ERNST, 2002, (kam, til karb, strat, trilobiter)

Johannes GERTZ, Wedel, 2005, (prækam, biostrat, stromatoliter)

Gunther GRIMMBERGER, Wackerow/Greifswald, 2004-09, (prækam, stromatolit, kam, strat, sed, skolither, sporfossiler, mobergella, n-kridt, palæog, gastropoder, sporfossiler, vert, hajer, Rügen, MecklVorp)

Jutta HAHN, Hamburg, 2004, (ø-kridt, sed, flint, spongier, Østersøen)

Roland HERMAN, Hamburg, 2003, (mioc, vert, fugleknogler, GroB Pampau)

René HOFFMANN, Berlin, 2005, (kam, sed, sporfossiler, Rügen)

Jens-Wilhelm JANZEN, 2002, (eoc, arthropoder, insekter, systematik, baltisk rav)

Ronald KLAFACK, Rostock, 2002-04, (kam, strat, sed, skolither, eoc, gastropoder, MecklVorp)

Ludwig KOPP, Bremen, 2001, (tert, sed, koraller, vert, hajtænder, Twistringen/Bremen)

Helmut KÖLLER, Kiel, 2009, (ord, cephalopoder, trocholiter, Schl-Hol)

Wilfried KREMPIEN, Schwerin, 2007-09, (sed gesh, invert, vert, historik, Meckl-Vorp) 

Björn KRÖGER, Berlin, Ohio, 2004-05, D,US, (ord, sil, strat, cephalopoder, nautilider, taxonomi, Baltoskand)

Claus KÜHNDAHL, Pinneberg, 2001-09, (ø-kridt, strat, ammoniter, belemniter, crinoider, echinoider, vert, chondrichtyes, hajer, Lägerdorf, Schl-Hol, N-Tyskl, Braunschweig, Hanno-ver, Niedersachsen, Nordrehein-Westfalen, Skåne, Sve)

Peter LADE, Kiel, 2001, (ord, biostrat, cystoider, ø-kridt, crinoider, asteroider, echinoider, Gotl, Sve)

Andreas MAAS et al., 2003, (kam, strat, crustaceer, Sve)

Holger MÄSCHKER, Rügen, 2006, (kam, strat, trilobiter, Meckl)

Stefan MENG, Greifswald, 2008, (jura, strat, vert, Emausaurus, ornitschida, Grimmen)

Wolfgang MISCHNIK, Lübeck, 2004-09, (kam, strat, trilobiter, sed gesch, Schl-Hol, MecklVorp)

Christian NEUMANN, Berlin, 2002-09, (ø-jura, ø-kridt, paleoc, strat, mikrofauna, ammoniter, echinodermata, crinoider, echinoider, vert, hajer, N-Tyskl, Hannover, Limfjorden, Faxe, Danm, Span) 

Axel PAULSEN, Altenholz/Kiel, 2002-04, (kam, ord, sed, mobergella, cephalopoder, nautilider, cystoider, ø-kridt, echinodermata, Öland, V-Götland, Kinnekulle, Närke, Dalarna, Sve)

Dirk PITTERMANN, Zittow/Schwerin, 2008, (palæog, neog, strat, biostrat, fossilt træ, mollusker, V-Meckl)

Bernd W. RICHTER, Kassel, 2006, (oligoc, sed, turritella gastropder, Østersøen)

Andrea ROHDE, Quarnbek, 2007-09, (kam til neog, strat, sed, koraller, fossiler, sporfossiler, sed gesch, Schl-Hol, Østersøen, Skåne, Baltoskand)

Thomas RÖSNER, Berlin, 2007, (ø-kridt, sed, hexakoraller, echinoider, vert, fisk, osteichtyes, otolither, NV-Tyskl, Østersøen)

Jana SÄUBERLICH, Dresden, 2009, (ø-kridt, echinoider, Rügen) + M.A. Kutscher

David SCHMÄLZLE, Berlin, 2002, (kam, sed, sporfossiler, Brandenburg)

Heribert SCHWANDT, 2008, (karb, planter, Piesberg, oligoc, bivalver, Zarrentin)

Heiko SONNTAG, Rostock, 2003, (kam til dev, strat, trilobiter, fylogeni) + J. Koppka

Andre SPIERLING, Demmin, 2006-08, (kam til sil, jura til paleoc, sed, fossiler)

Jörg STANGE, Berlin, 2005, (kam, sed, sporfossiler, Rügen)

Gerhard STEIN, Lüneburg, 2004, (oligoc, strat, annelider, serpulider, gastropoder, Stern-berg)

Siegfried TAAKE, Minden, 2009, (ø-kridt, paleoc, echinoider, Limfjorden, Damn)

Karina + Nils THIEDE, Parchim, 2004-05, (tert, oligoc, vert, chelonier, havskildpadder, hajtænder, delfin hvirvel, Sternberg, Meckl-Vorp)

Dieter TODTENHAUPT, Berlin, 2003, (sil, sed, strat, brachiopoder, beyrichienkalk, Estl)

Bernd-Wolfgang VAHLDIEK, Böhme, 2001, (eoc, baltisk rav)

Silke VOIGT, Kiel, Michael M. JOACHIMSKI, Erlangen + Thomas TÜTKEN, Bonn, 2009, (paleoc, eoc, havmiljøer, vert, Nordsøen, Atlanten) + A. Zacke

Jörg WAGNER, Hamburg, samler, 2006, (trias, sed, muslingekalk, conodonter, vert, fisketænder, Hamburg-Niendorf, GroB Pampau, Segrahner Berg)

Karsten WITTECK, Oststeinbek, samler, 2002-08, (kam, sed, trilobiter, paleoc, eoc, flint, hajtand, sed gesch, Segeberg, Fyns hoved, Limfjorden, Danm)

Anne ZACKE, Oman, D,OM, 2009, (paleoc, eoc, havmiljøer, vert, hajer, Nordsøen, Atlanten)

Alexandra-Friedrike BÖNIG, Lüneburg, 2006, (jura, sed, koraller, sed gesch, Lüneburg)

E. BRÜCKL + H. EGGER, 2006, (eoc, strat, vulkaner, klimaændringer)

Uwe BUSCHSCLÜTER, Greven, 2005, (jura, vert, ichtyosaurer, Whitby/Yorkshire, Engl)

David Sigismund BÜTTNER, c2002, (jura, kridt, strat, koraller, Sachsen-Anhalt)

Manfred DROEGE, 2001, (ø-kridt, sed, echinoider, Hannover)

Wolfgang FRISCH, 2005, (strat, pladetektonik)

Peter GIROD, Berlin, 2005, (ø-kridt, strat, subzoner, belemniter, echinoider, vert, Hannover)

Henry HÄRTINGER, Meine, 2008, (jura, strat, mollusker, ammoniter, Münster)

Bernd HERKNER, Berlin, Frankfurt/Main, 2004, (jura, kridt, vert, dinosaurer, sauropoder)

Jürgen HÖFLINGER, 2008, (jura, strat, brachiopoder, Tyskl)

Wilfried JOKAT, Bremerhaven, 2002, (tektonik, arktisk ocean, vulkaner)

Thomas JUNKER, Tübingen + Uwe HOSSFELD, Jena, 2001, (evolution)

Lutz KAECKE, Hannover, 2007-08, (jura, vert, saurier, Schamhaupten)

Walter KLEESATTEL, biolog, 2001, (levende fossiler, evolution)

Peter KLEPSCH, 2006, (trias til ø-kridt, biostrat, vert, dinosaurer)

Ralf KOSMA, Hannover, 2006, (ø-kridt, biostrat, spongier, vert, saurier)

Ralf E. KRUPP, Burgdorf, 2005-06, (ø-kridt, strat, spongier, ammoniter, belemniter, echinoider, Hannover)

Siegward KUNATH, Bad Bevensen, 2006, (sil, biostrat, stromatoporer, tab. koraller, crinoider, Niedersachsen)

Martin MESCHEDE, 2005, (pladetektonik)

Werner MÜLLER, Bielefeld, 2005-07, (ø-kridt, strat, spongier, serpulider, sporfossiler, vert, fisk, Hannover)

Karl-Heinz PIATRAS, Dorsten, 2006-08, (ø-kridt, mikrofauna, echinoider, Hannover, Münsterland)

Markus PORSCHMANN, Erlangen, 2007, (sil, strat, arthropoder, eurypterider, Prum) + S.J. Braddy

Manfred RAISCH, 2001, (oligoc, vert, chondrichtyes, hajer, chimærer, Mainzer-Becken) + T. Reinecke

Hubert REIM, Hannover, 2005-06, (jura, ø-kridt, strat, brachiopoder, crinoider, Schwäbisches Alb, Hannover)

Heinrich RISTEDT, Bonn, 2001-07, (dev, bryozoer, jura, kridt, ammonoider, reptiler, systematik)

Elisabeth ROHRLACH, Magdeburg, 2005, (karb, planter, lepidodendrae)

Christian SCHNEIDER, Berlin, 2005-09, (ø-kridt, strat, subzoner, vermetider, mollusker, ammoniter, belemniter, echinoider, vert, hajer, Hannover)

Tobias SCHRÄDER, 2006, (ø-kridt, strat, echinoider, Hannover)

Günther SCHUBERT, Hannover, 2006-08, (n-kridt, strat, dekapoder, flodkrebs, Hannover)

Siegfried SCHUBERT, Steihagen, 2008, (ø-kridt, strat, ammoniter, Münsterland, Niedersachsen)

Günter SCHWEIGERT, Stuttgart, 2001, (jura, pladekalk, ammoniter, Meerengel, mioc, flora) + G. Dietl

Thomas SERVAIS, Erlangen, 2005-06, (ord, strat, trilobiter, fauna, Avelonia, Belg)

Sönke SIMONSEN, Bielefeld, 2006-09, (jura til ø-kridt, strat, mollusker, ammoniter, fauna, vert, plesio-saurer, Münsterland, NV-Tyskl, eoc, rav, Fanø, Danm)

Anke + Claus VÖGE, Norderstedt, 2006, (ø-kridt, strat, echinoider, Fränkisches Schweiz)

Stefan WAGNER, 2008, (trias, strat, discoceratiter, Göttingen)

Klaus Dieter WEISS, 2005, (ø-kridt, vert, saurier, Hannover)

Ulrich WIENECKE, Thönse, 2005, (ø-kridt, strat, gastropoder, Hannover)

Markus WILMSEN, Würzburg, 2005, (ø-kridt, strat, nautilider)

 

Michal GINTER, Warszawa, 2008, PL, (dev, hajer, US)

Krysztof MICHALSKI, 2006, (kridt, paleoc, strat, foraminiferer, Spitsbergen)

Grzegorz NIEDWIEDZKI, Warzawa, 2004-05, (jura, n-kridt, dinosaurer, sauropoder, tracks, Pol) + G. Gierlinski

Karol SABATH (1963-2007), Warszawa, 2003-05, (jura, ø-kridt, vert, sauropoder, reptiler, Pol, N-Amer, Asien)

Katarzyna SLIWINSKA, Århus, 2008, PL,DK, (oligoc, strat, dinoflagellater, klima, Nordsøen, N-Jyll) + C. Heilmann-Clausen

Wieslaw TRELA, 2003-06, (ord, lit strat, formationer)

Ryszard WRONA, 2005-06, (ord, strat, mollusker, trilobiter)

 

Rein EINASTO, Tallinn, 2004, EST, (ord, strat, sed fazies, biostrat, Ukraine) + T. Saadre

Olle HINTS, Tallinn + Kadri SOHAR, Tartu, 2003, (ord, scolecodonter, chitinozoer, askelag, biotik, Estl)

Peep MÄNNIK, 2001-08, EST, (ord, sil, strat, conodonter, pal miljøer, Estl)

Helje PÄRNASTE, Tallinn, 2004-06, (ord, sil, strat, trilobiter, zonationer, Balt)

Sigitas RADZEVICIUS, Tartu, 2006, (sil, graptoliter, biostrat, palgeografi, Ø-Balt)

Tōnis SAADRE, Tallinn, Tallinn, 2004, (ord, strat, sed fazies, biostrat, Ø-Balt, Ukraine) + J. Nolvak

Igor TUULING (f. 1957), Tartu, 2001-04, (ord, sil, strat, koralrev, Saaramaa, Gotl, Sve)

Olev VINN (f. 1971), Tartu, 2003, (ord, metazoer, cornuliter, brachiopoder, evolution, Baltoskand)

 

Andrei DRONOV, St. Petersborg, Moskva, 2003-05, RUS, (ord, strat, brachiopoder, Moskva bassinet)

Petr V. FEDOROV, St. Petersborg, 2003, (ord, strat, sed, spongier, conodonter, brachiopoder, NV-Rusl)

Alexander IVANOV, 2008, (karb, vert, chondricthyes, hajtænder, Derbyshire, Engl, Rusl)

V.N. MARKAKIN, Vladivostok, 2006, (palæog, insekter, NV-Amer, Mors, Danm) + L. Leonard

Tatiana L. MODZALEVSKAYA, St. Petersborg, 2008, (dev, strat, terabrat. brachiopoder, Centralasien, Ukraine)

Andrew N. OSTROSKY, St. Petersborg, 2004, (ø-kridt, strat, bryozoer, systematik)

Radomir PETROVICH, 2001, (kam, strat, trilobiter)

Evgenii V. POPOV, Saratov, 2008, (kridt, vert, bruskfisk, chimærer, Engl)

Tatiana TOLMACHEVA, St. Petersborg, 2003, (ord, strat, conodonter, brachiopoder, NV-Rusl)

Nikita V. ZELENKOV, Moskva, 2008, (eoc, papagøjer, Fur form) + D.M. Waterhouse